Oroszország nem hajlandó „kompromittált devizában” - így dollárban és euróban - elfogadni a földgázszállítások ellenértékét a barátságtalan országoktól és áttér a rubelelszámolásra - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a szerdai kormányülésen Moszkvában.
„Egy intézkedéscsomag mielőbbi végrehajtásáról döntöttem, miszerint az úgynevezett barátságtalan országokba szállított földgázunkért járó fizetésben - kezdjük ezzel - az orosz rubelre térünk át”
- idézte az orosz elnököt az MTI. Hozzátette, hogy Oroszország továbbra is szállít földgázt „a korábban megkötött szerződésekben rögzített árképzési elveknek megfelelő mennyiségben és áron”.
Vlagyimir Putyin azt is mondta, minden külföldi fogyasztónak lehetőséget kell biztosítani a szükséges tranzakciók lebonyolítására, és világos, átlátható fizetési eljárást kell kialakítani számukra, beleértve az orosz rubel vásárlását a hazai devizapiacon. A változtatásokat egy héten belül végre tervezik hajtani.
Az orosz elnök szerint a Nyugat mindenki előtt bebizonyította, hogy lehet nem teljesíteni az euróban és dollárban vállalt kötelezettségeket. Mint mondta, a „kollektív Nyugat” azzal a döntésével, hogy - szavai szerint - törvénysértő módon befagyasztotta Oroszország nemzetközi aktívumait, gyakorlatilag fizetésképtelenséget jelentett be Moszkva előtt, és aláásta fizetőeszközeinek megbízhatóságát.
„Teljesen világos, hogy ebben az összefüggésben az Európai Unióba, az Egyesült Államokba történő árusszállításainknak, amelyekért dollárban, euróban és egyéb devizában kaptuk a kifizetést, már nincs értelmük számunkra” - jelentette ki Putyin.
A Moscow Times cikke felidézi, hogy Oroszország barátságtalannak minősítette mindazokat az országokat, amelyek Ukrajna megszállását követően szankciókkal sújtották, így a mostani intézkedés a terv szerint egy ezekre adott válaszreakció. Elemzők szerint Putyin lépése nyomásgyakorlási kísérletnek is tekinthető, a módosítás eredményeképp ugyanis Európának naponta több száz millió euró értékű rubelt kell így vásárolnia, hogy kifizesse a jelentős orosz gázszállítmányokat. Ráadásul Oroszország részéről a lépés ugyanakkor biztosíthatja a számára jelenleg igen szükséges kemény valuta beáramlását, növelve a keresletet a mélyrepülésnek indult orosz fizetőeszköz iránt.
Problémát fog jelenteni az is, hogy számos bank - köztük az orosz Központi Bank - jelenleg szankciók hatálya alatt áll, megtiltva a közvetlen tranzakciókat ezekkel a pénzintézetekkel. Timothy Ash elemző szerint cél lehet a lépéssel az is, hogy Moszkva megpróbálja rákényszeríteni a szankciókat életbe léptetett nyugati országokat arra, hogy mégiscsak üzleteljenek az orosz Központi Bankkal.
A mai döntés hatását látszik igazolni az is, hogy Putyin bejelentése nyomán csaknem négy százalékkal erősödött a zuhanásnak indult orosz rubel értéke az amerikai dollárhoz képest a moszkvai tőzsdéken. Maria Shagina, a Finn Nemzetközi Ügyek Intézetének tudományos vendégmunkatársa a Moscow Times-nak nyilatkozva úgy vélekedett, valójában a kemény valuta beáramlása lehet a lépéssel az elsődleges cél, semmint a barátságtalannak minősített országok rubelvásárlásra kényszerítése. Egyes elemzők ugyanakkor azt is megkérdőjelezik, hogy a Gazprommal között, jelenleg érvényben lévő szerződések lehetővé teszik-e a fizetőeszköz cseréjét.
Az orosz kormány március 7-én hagyta jóvá az Oroszországgal szemben barátságtalan országok és területek listáját, amelyre az Európai Unió minden tagországa, így Magyarország is felkerült. A határozat értelmében az orosz állam, állampolgárok és vállalatok a barátságtalan országokban működő külföldi hitelezőkkel szemben rubelben rendezhetik majd devizatartozásukat. Emellett az orosz cégeknek a listán szereplő államok állampolgáraival és vállalataival folytatott valamennyi ügyletét a Külföldi Befektetések Ellenőrző Bizottságának kell jóváhagynia.