Fidesz;ellenzék;Pest vármegye;választás 2022;

Azt az elkötelezett kormánypártiak is megbocsáthatatlannak tartják,
hogy a gödi Samsung-gyár
ipari szennyvizét hozzájuk
vezetik át egy hatalmas tisztítótelepbe, de még azt sem
árulják el, mit tartalmaz ez a
szennyvíz

- El kell zavarni őket, széklábra is szavaznának, csak ne fideszes nyerjen

A Dunakanyar, a gödöllői dombvidék és a ferihegyi repülőtér térségének öt Pest megyei körzetéből négyet nyerhetőnek látnak az ellenzék számára az elemzők.

A 106 egyéni választókerületből 26 helyen új jelöltet indított a Fidesz, de a kiválasztásban nincs mindenhol logika. Csak találgatni lehet például arról is: miért küldte nyugdíjba Orbán Viktor Pest megye 3-as körzetéből Hadházy Sándort. Ugyan „csak” 46,1 százalékkal nyert négy éve, de ez még mindig jobb eredmény, mint Tuzson Bence Dunakeszin elért 43,3 százaléka – ő mégis rajta maradt a kormánypárti egyéni listán. A most bemutatott öt választókerületből egyébként az elemzők négyet nyerhetőnek tartanak az ellenzék számára, a 4-es számú váci székhelyűt gondolják nehezebben bevehetőnek, de azt sem lehetetlennek.

Szentendre környékén és a Pilisben utoljára 1994-ben nyert baloldali jelölt parlamenti képviselői mandátumot, 1998 óta a festők városa a fideszes Hadházy Sándor birodalma volt. Visegrád egykori polgármestere azonban még a jobboldali szavazók szerint sem sokat tett a körzet 17 településéért, nem úgy mint egyes vállalkozásokért. Az elmúlt négy évben négyezer új választó költözött ide, így most több mint 92 ezer szavazó döntheti el, ki legyen a folyó jobb partján a Dunakanyar képviselője a hét induló közül. Az ellenzék közös jelöltje számára biztató, hogy az utolsó önkormányzati választás csúnya bukást hozott Pest megye 3-as körzete több településén – Szentendre mellett Budakalászon és Ürömön – is a Fidesznek.

A közgazdász politológus Buzinkay György a Momentum egyik alapítója, az agglomeráció legfiatalabb jelöltje a maga 32 évével, aki a Szentendrei-szigeten a Kisoroszi tengerpartjának is nevezett Szigetcsúcsra tervezett kempingfejlesztés egyik legharcosabb ellenzőjeként vonult be tavaly a nagypolitikába. Programjában az egyik legfontosabb terület a közlekedésfejlesztés, ami a HÉV felújítása mellett főként az M0-ás autóút folytatását és a 11-es út szentendrei felújítását foglalja magába. Kiemelt feladatnak tekinti a város mentőállomásának felújítását, a legfontosabb ígérete pedig a harc az Észak-budai Centrumkórház megépítéséért valahol Budakalász és Békásmegyer határában. Legfőbb vetélytársa Vitályos Eszter, a humántárca uniós fejlesztésekért felelős államtitkára, a Fidesz választókerületi elnöke és országos listás képviselője, aki sem a szentendrei polgármester, sem a térség neki nem tetsző portáljainak meghívását nem fogadta el eddig, de közösségi oldalán „drága Pilis-dunakanyariak” megszólítással azt üzeni: „Számíthattok rám! Ölellek Benneteket, Eszter.”

Pest megye 4-es számú körzete az egyik legtipikusabb példája annak, hogyan változtatta meg a Fidesz a körzethatárok átrajzolásával azok színezetét. A többször is szocialista képviselőt választó váci körzet nagy részét összeolvasztották a rendszerváltás pillanatától masszívan jobboldali szobi választókerülettel, Harrach Péter egykori KDNP frakcióvezető birodalmával. A kereszténydemokrata politikus négy éve átadta a stafétát Rétvári Bence államtitkárnak, de a Fidesz-KDNP országos listáján most is az előkelő tizedik helyen szerepel. A megye többi részéhez képest ebben a körzetben magas a települések és alacsony a választók száma, 34 városban és községben épp az országos átlagot jelentő 75 ezer fő. A hét induló között az ellenzéki előválasztás nyertese, a jobbikos Inotay Gergely, Vác alpolgármestere az egyedüli, aki legyőzheti a kormánypárti Rétvárit. A vallásos, hitoktatóként is dolgozó Inotay szerint a KDNP ma nem keresztény értékeket jelent, sokkal inkább megosztást. Kampánycsapata azt méri, a nagyobb településeken, Vác mellett Sződligeten és Őrbottyánban változást akarnak az emberek, a kisebb községekben azonban nehezebb lesz a dolga.

Vácon a legfontosabb feladat a szakrendelő felújítása lenne, amit négy éve is megígért a Fidesz, mégsem történt semmi, ahogy áll a váci híd ügyében sem, még a helyben sem sikerült megegyezni. Azt az elkötelezett kormánypártiak is megbocsáthatatlannak tartják, hogy a gödi Samsung gyár ipari szennyvizét hozzájuk vezetik át egy hatalmas tisztító telepbe, de ipari titokra hivatkozva még azt sem árulják el, mit tartalmaz ez a szennyvíz. Inotay Gergely szerint botrányos a titkolózás és az is, hogy sem Rétvári, sem a szomszédos 5-ös körzet eddigi képviselője, Tuzson Bence nem tett semmit sem ez, sem az ellen, hogy Gödtől ne vegyék el az összes iparűzési adót. A környéken élők közül kevesen dolgoznak a gyárban, rengeteg a külföldi vendégmunkás, tehát a beruházás előnyeiből nem jut a Dunakanyarba, a hátrányaiból azonban sok is, ezért mindkét választókerületben sokan lesznek, akik az ellenzéki jelöltre voksolnak, bár a pártlisták közül a Fidesz-KDNP listáját választják.

Dunakeszin a Párbeszéd politikusa, volt főpolgármester-helyettes, Dorosz Dávid nyerte az előválasztást. Dorosz 2010-ben egyszer már szerzett képviselői mandátumot az LMP területi listájáról, négy évvel később Érden viszont egyéniben alulmaradt a fideszes ellenfelével szemben. Az LMP-ből kivált Párbeszéd egyik alapítója, majd Karácsony Gergely kampányfőnöke és megválasztása után egyik helyettese lett, 2020 novemberében mondott le posztjáról. Az ellenzéki oldalon mindenki győzelmet vár tőle Pest megye 5-ös választókerületében, ahol egyébként háromszor az MSZP, egyszer pedig az SZDSZ jelöltje győzött a rendszerváltozás óta, tehát messze nem számít stabil jobboldali körzetnek. A majdnem 98 ezer szavazó hét jelölt közül választhat, a döntés pedig nagyobbrészt a Samsung körül születik majd meg. Dorosz nem bezáratni akarja a gyárat, de azt el akarja érni, hogy az egyébként meglévő szabályoknak megfelelően, biztonságosan működjön. Egyébként pedig azt vallja, hogy az agglomerációs övezet, a főváros és a budapesti kerületek égetően szükséges fejlesztéseit és a közműszolgáltatások megszervezését összehangoltan kellene kezelni, ezért létrehozná a döntéshozó Budapesti Metropolisz Tanácsot. Kormánypárti ellenfele Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára az utóbbi hónapokban új középiskolát ígért Dunakeszinek, meg utakat a térségnek, de a közvélemény-kutatások szerint a választók nem hisznek neki.

Elegük van a fideszes képviselőből a Gödöllő környékén élőknek is. A 2010 óta a térségbe beágyazott Vécsey László a többség szerint ugyan nem korrupt, csak „egyszerűen lusta”, aki nem tett szinte semmit, látni se látták a kampányok között.

A 34 ezres Gödöllőt látványosan kivérezteti a kormány, de informátoraink szerint a kisebb települések is legfeljebb traktort vagy kisbuszt kaptak az utóbbi években. Amikor tömegesen érkeztek a panaszok a Kistarcsát a szeméttelepről elárasztó bűz miatt, sem Vécsey, sem a szomszédos körzetben képviselő Tuzson Bence nem tett semmit. A 6-os körzet közös ellenzéki jelöltje, az LMP színeiben most is parlamenti képviselő Hohn Krisztina lesz. A rendszerváltás óta amúgy ez a térség alapvetően az MDF politikusainak volt otthona, egyedül 1994-ben győzött szocialista jelölt Gödöllőn és Aszódon is, majd Gémesi György vitt két egyéni ciklust. A gödöllői polgármesterre azonban kritikus hozzáállása miatt megharagudott a Fidesz-vezérkar, s amikor Új Kezdet néven az előző választás előtt önkormányzati vezetőkre épülő pártot alapított, ő fedezte fel a baranyai Mánfa polgármestereként dolgozó művelődésszervező, településfejlesztő Hohn Krisztinát a politika számára, később átadta neki a pártelnökséget is.

A mostani kampányban sokan átmentek Gödöllőre, hogy aláírják a jelölését segítő íveket, mert attól féltek, ha a saját falujukban tennék ezt, másnap nem engednék be őket a nyugdíjasklubba. „Ezért kell elzavarni ezt a bandát” – mondogatták, hozzátéve, hogy itt az emberek a széklábra is szavaznának, csak ne fideszes jelölt nyerjen.

Ebben a körzetben és a Pest megyei 7-es választókerületben is 90 ezer fölött van a választók száma. A vecsési székhelyű körzetben egy Üllőn lakó civil, Fricsovszky-Tóth Péter nyerte az előválasztást, aki a Jobbik frakciójába ül be, ha április 3-án megválasztják. A helyi politikában azzal tette ismertté a nevét, hogy rögzítette, amikor önkormányzati képviselőként megfenyegették és megzsarolták, mert egy víziközmű társulás hibáit akarta feltárni. A közgazdász végzettségű politikust a tavalyi előválasztási kampányban azzal támadták ellenfelei, hogy adótartozása van. Furcsa módon az ő késve befizetett adóját nagyobb gondnak látják a környék kormánypárti vezetői, mint azt, hogy legfőbb ellenfele, a 2001 óta fideszes parlamenti képviselő Szűcs Lajos teniszszövetségi elnökként ötmilliárd forinttal nem tudott elszámolni. A botrányt az utódjaként kijelölt Lázár János egykori kancelláriaminiszter próbálta elsimítani.  

Párharcok Pest megyében

Kormánypárti / Ellenzéki

03. Szentendre

Vitályos Eszter Buzinkay György 

04. Vác

Rétvári Bence Inotay Gergely 

05. Dunakeszi

Tuzson Bence Dorosz Dávid 

06. Gödöllő

Vécsey László Hohn Krisztina 

07. Vecsés

Szűcs Lajos Fricsovszky-Tóth Péter

A magyar haderő annak a szövetségnek a tagja, amely Oroszország felől lát lehetséges veszélyeket. Onnan, ahol Orbán-kormány a politikai szövetségest keresik.