Tovább emelte irányadó egyhetes betéti kamatát csütörtökön a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az emelés mértéke 30 bázispont volt, így a kamat 5,85 százalékról 6,15 százalékra emelkedett. A következő csütörtökön lejárnak az egyhetes betétek, új tender indul, és ekkor akár tovább is növelheti a kamatát a jegybank. A 30 bázispontos emelés nem győzte meg ugyanis a piacokat, bár az elemzők többsége ekkora emelést várt. Igaz, azt is hozzátéve, hogy az 50 bázispontos növelés is benne van a pakliban. Az MNB-ben láthatóan nem így gondolták, a piac erre forintgyengüléssel reagált: csütörtök reggel az euróval még 372 forinton kereskedtek, majd a kamatemelés után 375 forintra emelkedett az árfolyam. Pedig a kamatemelésnek elvileg éppen, hogy erősítenie kellett volna a forintot.
Az Erste Bank elemzői ezzel kapcsolatban arra hívták fel a figyelmet, hogy a háborúval kapcsolatos pesszimizmus ismét erősödik, a kockázatkerülés nő, ami a dollár erősödésében is tükröződik, és ez a jelenség hagyományosan rosszul érinti a feltörekvő piaci devizákat. Eközben az MNB által végrehajtott effektív kamatemelés üteme nem gyorsult, ami ismét bizonytalanságot hozhat a forintpiacra.
A 6,15 százalékos irányadó jegybanki kamat reálértelemben még mindig nagyon alacsony, hisz a jegybank épp a héten módosított az idei inflációs prognózisát. Tavaly decemberben még azzal számoltak: idén 5 százalék körül lehet az infláció. Az előrejelzés már akkor sem nélkülözte a nagy adag jegybanki optimizmust, ám az Oroszország által indított ukrajnai invázió teljes átrendezte az inflációs képet is. A jegybank most már az idei éves inflációt 7,5-9,8 százalék közé várja, míg 2023-ra 3,3-5 százalékot jósolnak. A februárban mért infláció – még a háborús hatások nélkül – 8,3 százalék volt. Márciusban és a következő hónapokban még emelkedni fog, és nem lehet kizárni az akár 10 százalékos fogyasztói árindexet sem. Ennek fényében a következő hetekben további sorozatos emelések jöhetnek a jegybanktól.