Fidesz;film;mozi;csere;igazgató;Uránia Nemzeti Filmszínház;

- Titokban lecserélték az Uránia igazgatóját, fideszes politikust neveztek ki a helyére

Vezetőváltás történt az Uránia Nemzeti Filmszínház igazgatói posztján. Az indokokra jelenleg csupán tippek és elméletek vannak, miképpen az intézmény jövője is kérdéses.

Csendben, a nyilvánosság teljes kizárása mellett igazgatócsere történt az Uránia Nemzeti Filmszínház élén: Elekes Botond ügyvezető igazgatót nemrég az az Óvári Gyula váltotta, akit Karácsony Gergely a beiktatása után a fővárosi artmozikat üzemeltető Budapest Film Kft. ügyvezetői pozíciójából Liszka Tamásra cserélte le. Az, hogy pontosan mikor volt a váltás, nem tudjuk, az Uránia vezetőváltásáról nem adtak ki közleményt – indoklást pláne nem. A tényt onnan tudtuk meg, hogy az Uránia mozi honlapját böngészve rákattintottunk a „Munkatársak” menüpontra. 

Meglepődni ezen ma már nincs miért: a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) modellváltásának egyik késői állomása volt a Nemzeti Filmszínház Nonprofit Kft. átsorolása a Vidnyánszky Attila vezette Színház és Filmművészetért Alapítványához (SZFA), mivel a cég nem az egyetemhez, hanem az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozott, és tovább tartott a bürokrácia. Tavaly megtörtént az átadás, az SZFA immár száz százalékban tulajdonolja a moziüzemeltető céget, és mivel egy alapítványba kiszervezett, immár egykori állami intézményről van szó, az SZFA dönt a vezető tisztségviselő személyéről.

És miképpen az SZFE esetében sem nyílt pályázatokon kérték fel az intézményvezetőket, úgy most is belső körökből kerülhetett ki a jelölt. És mit hoz a sors: a SZFA kuratóriumának filmes tagja Lajos Tamás producer-operatőr pont akkor volt a már említett, a főváros a tulajdonában lévő Budapest Film Zrt. igazgatósági tagja és igazgatósági elnöke, amikor Óvári Lajos volt a cég ügyvezetője.

Az eset érdekessége, hogy Elekes Botondot a Fidesz-érában, 2015. júliusában nevezték ki az első Orbán-kormány által alapított Nemzeti Filmszínház igazgatójának Bakos Edit helyére. Az, hogy az Uránia mozi Nemzeti Filmszínház legyen, Várhegyi Attila egykori politikai államtitkár és Rockenbauer Zoltán akkori kulturális miniszter ötlete volt, amellyel az új Nemzeti Színház alapkőletételéhez akartak kapcsolódni. Elekes Botond mintegy hét éven keresztül, nyereségesen üzemeltette a mozit – ez minisztériumi elvárás volt vele szemben. Távozásával, az Urániával kapcsolatosan nem kívánt lapunknak nyilatkozni. 

Az új igazgató, Óvári Gyula nem kifejezetten pártsemleges szakember, lévén, hogy fideszes önkormányzati képviselő a hatodik kerületben.

A mozis szakmában ismert figura, hiszen – mint már említettük – korábban igazgatta a Budapest Filmet 2015 júliusa és 2020 februárja között. A Tarlós István-érában két nagy veszteség érte a fővárosi mozikultúrát: az Odeon átalakult jazzklubbá, illetve megszűnt az Örökmozgó – ergo Budapest azon kevés európai városok egyike, ahol nincs filmmúzeum. Igaz, utóbbi veszteségért elsősorban Lovas Lajos, a Manda akkori igazgatója volt a felelős, most pedig a Nemzeti Filmintézet (NFI) az, amely szervezet elfeledkezett a Filmmúzeum ügyéről.

És ha már szóba került az NFI: Óvári jelenleg a kisjátékfilmes bírálóbizottságának az elnöke – fogalmazzunk úgy, így igencsak foglakoztatott mozis-filmes karakter. Hogy minden bizonnyal friss változásról van szó az Urániánál, bizonyítja, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem honlapján közzétett, az SZFA közérdekű adatai között a mai napon is még Elekes Botond van megnevezve ügyvezető igazgatóként. Aki – nem mellékesen – korábban azt javasolta, hogy az Uránia mozi és az épületben felette lévő három emeleten alakítsák ki a Magyar Film Házát, amely a cinematheque funkciókat is el tudná látni.

Próbáltuk megtudni, mi áll a váltás hátterében, mik a tervek az Urániával. Mivel a mozi immár száz százalék tulajdonban az SZFA-nál van, ám az alapítványnak se honlapja, sem sajtóreferense nincs, az Uránia és az SZFE – amely szintén SZFA felségterület – sajtóosztályától kértünk segítséget, hogy irányítsanak az illetékes személyhez, hiszen nyilván a döntéshozóknak kell azt a kérdést megválaszolni, miért váltották le a korábbi igazgatót – az új vezetőnek ez nyilvánvalóan nem feladata. Jelenleg, úgy tudjuk, az alapítvány kuratóriumának a titkára az emberünk: Dr. Szitás Péter, a szlovákiai Összefogás politikusa. Lapzártáig nem kaptunk tőle válaszokat. (Amennyiben plusz információhoz jutunk, természetesen visszatérünk a témához.)

Az igazgatóváltás ténye mögött még számos kérdés nyitott az Uránia esetében, például, hogy mi az SZFA célja az intézménnyel. Mi a sorsa az egykori Fábri és Csortos teremnek, amely 2015 augusztusában beáztak, azóta nem történt ott vetítés. Vajon lesz-e ott még mozi? Vagy, hogy egyáltalán a Díszteremben megmarad-e a mozifunkció és hogyan történik meg az integráció az SZFE-vel? Az SZFE kuratóriumi elnöke, Vidnyánszky Attila korábban azt nyilatkozta, az Uránia Nemzeti Filmszínház a Vas utcai Ódry Színpad utódja, vizsgaelőadások helyszíne lesz. Szavai szerint alakítanak majd a színpadon, felszerelik, és semmivel sem lesz rosszabb a Vas utcai Ódry Színpadnál – jó lenne ezekről is tudni részleteket. Igaz, lapunk úgy tudja, az Uránia az akusztikája miatt sem alkalmas prózai előadásokra, legfeljebb akkor, ha mikroporttal szerelik fel a színészeket.

Az integráció a cél

Lapzártánk után érkeztek a szerkesztőségünkbe Dr. Szitás Péter, a Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumi titkárának lapunk kérdéseire küldött válaszai. Az igazgatócsere a Nemzeti Filmszínház és SZFE filmes képzéseinek összehangolása miatt történt.

Pontosan mikor történt a vezetőváltás az intézmény élén?

Óvári Gyula megbízása 2022. február 28. napjától él.

Mi volt ennek az oka?

A Színház- és Filmművészetért Alapítvány, mint a Színház- és Filmművészeti Egyetem fenntartója stratégiai célként tekint arra, hogy a Nemzeti Filmszínház az eddiginél sokkal markánsabb módon kapcsolódjon be az Egyetem életébe és mindennapi működésébe. Az intézménynek – filmszínházi „játszótéri” mivoltán túl – olyan közösségi helyszínné kell változnia, mely otthont képez az SZFE filmes képzései számára is. A – közös megegyezéssel – végbement vezetőváltás e cél hatékony megvalósítása okán történt.

Milyen szempontok alapján nevezték ki az új ügyvezető igazgatót? Jelent-e ez változást hosszabb távon a Nemzeti Filmszínház arculatában, programjában?

Az Alapítvány olyan szakembert kívánt az Uránia élén látni, aki megfelelő vezetői tapasztalata és helyismerete révén azonnal képes a kft. hatékony irányításának biztosítására és a kitűzött célok mihamarabbi elérésére.

Háború alatt nehéz elmélyülni az olvasásban. Ugyanakkor szinte minden menekülő kis cókmókjában van egy-egy könyv, gyakran verseskötet - mesélte lapunknak Andrij Ljubka ukrán költő, műfordító.