Az Ukrajnában zajló háború egyértelműen megmutatta a menekültügy kezelésében európai szinten meglévő hibákat, amelyeket gyorsan, hatékonyan javítani kellene – ezt sürgették javaslataikkal a hétvégi strasbourgi ülésükön azok a civilek, köztük magyarok is, akik részt vesznek a közvetlen képviseleti demokrácia jegyében hirdetett újszerű programban. Ennek keretében – mint arról már írtunk – a véletlenszerűen kiválasztott civil állampolgárok tehetnek javaslatokat, amivel az EU működését jobbá, hatékonyabbá lehet tenni. Ötleteiket – amiket különböző munkacsoportokban és plenáris üléseken döntéshozókkal, szakértőkkel, politikusokkal vitatnak meg – figyelembe kell venni az irányelvek, rendeletek alkotásánál.
A civilek szerint meg kell reformálni az európai menekültügyi rendszert, hogy a szolidaritás és tehermegosztás elvét jobban szem előtt tartsák. Szükségesnek tartják egy valamennyi menedékkérőre egységesen alkalmazandó közös uniós szabályrendszer elfogadását. (Ez most részben átmenetileg teljesült azzal, hogy az EU valamennyi tagállama elfogadta az úgynevezett menedékes rendszer kidolgozását, amely minden Ukrajnából menekülő állampolgárnak jelenleg egyforma jogokat biztosít az uniós országok területén a szabad mozgás, oktatás, munkavállalás terén.) A polgárok szerint egyértelműen kiderült az is, hogy a befogadási és elszállásolási létesítményeket javítani kell, erre több pénzt kell szánni, és az intézményrendszerről szóló irányelveket ezért egy ennél erősebb szintű jogszabállyal, kötelező érvényű uniós rendelettel kell felváltani.
A legális bevándorlással kapcsolatban azt ajánlották, hogy az unió a „kékkártya-rendszerrel” ösztönözze a magasan képzett, tehetséges emberek bevonzását, és
hozzon létre egy Online Európai Bevándorlás Ügynökséget, amely egységes értékelési rendszer alapján teszi lehetővé a polgárok előzetes átvilágítását.
Az illegális migráció csökkentése érdekében azt javasolták, hogy javítsák a Frontex átláthatóságát és elszámoltathatóságát, az uniós jogszabályokat pedig változtassák meg annak érdekében, hogy az embercsempészek ellen hatékonyabban lehessen fellépni. Az európai polgárok azt is kérik az uniós döntéshozóktól, hogy növeljék a migránsok fogadásához nyújtott pénzügyi, logisztikai és operatív támogatásokat, garantálják a várandós nők és gyermekek biztonságát és fordítsanak nagyobb figyelmet a kísérő nélkül érkező kiskorúak befogadására.