Budapest;költségvetés;vizes vb;

2022-03-30 08:30:00

Mintha nem lenne víz a medencében, úgy tűnik, továbbra sincs elfogadott költségvetése a budapesti vizes-világbajnokságnak

Közgazdaságtanilag ez teljességgel irracionális. 

Barátilag megsúgom, ezt most senki nem fogja neked megmondani. Talán a jövő héten! – Ezt mondta egy forrásunk, amikor azt próbáltuk kideríteni, elkészült-e végre a budapesti vizes-világbajnokság költségvetése. Minthogy hetek óta keressük a választ a kérdésre, immár megelégedtünk volna egy igennel vagy nemmel; de próbálkozhattunk a szervezőbizottság bármely tagjánál, válaszra sem méltattak, nemhogy az kiderült volna, hogy mit tartalmaz az elkészült anyag.

Lassan két hónap telt el azóta, hogy február 7-én bejelentették, a japán Fukuoka visszalépése nyomán hazánk megint megsegíti a Nemzetközi Úszószövetséget (FINA), és újfent beugróként megrendezi a vb-t. A 2017-es eseményt előtt hasonló volt a helyzet. Akkor a mexikói Guadalajara visszakozása okán jelezte az eredetileg a 2021-es házigazda Magyarország, hogy vállalja a korábbi rendezést. Az az apróság, hogy négy évvel hamarabb érkezett ide a vizes sportvilág krémje, tetemesen megnövelte a kiadásokat.

Az idén februárban rögvest mindenki azt hangoztatta, megvannak a létesítmények, nem lesz olyan drága a buli, lapunk épp ezért azóta igyekszik végre megtudni, hogy jó-jó, hogy nem lesz sok, de mégis: mennyi az annyi?

– válaszolta a Népszavának Szabados Gábor sportközgazdász, amikor azt tudakoltuk tőle: hogyan lehet megrendezni egy világeseményt efféle kalkuláció híján?

Itt érdemes megjegyezni: a 2017-es vb előtt arról volt szó, hogy mindössze 24,5 milliárd forintba kerül majd a seregszemle, ehhez képest csak a Duna Aréna megépítésére ennek a duplája ment el, az összkiadás már 2017-ben meghaladta a 100 milliárdos álomhatárt, és akkor arról még nem beszéltünk, hogy évekkel az esemény után is sikerült elkölteni rá, igen, utólag, pár milliárdot, jelenleg valahogy úgy áll a dolog, hogy kb. 130 milliárd a végcech. Az sem mellékes, hogy a szervezést lebonyolító Bp2017. Kft. gazdasági igazgatója, Balogh Sándor a mai napig nemzetközi körözés alatt áll...

Felvetettük Szabadosnak, a fentiek tükrében, és annak tudatában, hogy a legmagasabb politikai döntéshozói körökben úgy vállalták el az esemény lebonyolítását, hogy arról Budapest városvezetésének éppenséggel elfelejtettek szólni, úgyhogy: miért ne lenne elképzelhető, hogy beleállunk egy ilyen projektbe, aztán majd lesz valahogy? Azt még el tudom képzelni, hogy előzetes kalkulációk nélkül, politikai haszon reményében a kormány úgy határozott, megrendezzük a vb-t, de az operatív lebonyolítás az már más, ott komoly szakemberek dolgoznak – válaszolta.

Jó, jó, de hogyan, ha nincs költségvetés?

Közgazdaságtanilag ez így teljességgel irracionális. Hozzáteszem ugyanakkor, a magyar sport finanszírozásra mostanában jellemző, hogy a költségek egyáltalán nincsenek szembe állítva a megtérüléssel. Azokkal a megfoghatatlan érvekkel nem lehet mit kezdeni, hogy Magyarország országimázsa milyen sokat javul, vagy hogy a hazai lakossság sportolási kedvére felbecsülhetetlen hatással van – mondta Szabados.

Az idén június 18. és július 3. között lesz a vb. Ezen a héten már április van, a hétvégén parlamenti választást tartanak.

Vajon a költségekre hatással lesz az, milyen eredmény születik vasárnap? Emiatt nem derül ki addig, mégis mennyibe kerül nekünk a FINA megsegítése?