Ukrajna;miniszter;bujkálás;

 Mikola Priszjazsnyuk volt ukrán mezőgazdasági miniszter (jobbról második) 2013. február 14-én Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Fazekas sándor vidékfejlesztési miniszterrel a  a 20. FeHoVa (Fegyver, Horgászat, Vadászat) kiállítás megnyitóján

- Körözték és szankcionálták a két oroszpárti ukrán exminisztert, de Budapesten senki nem nyúlt hozzájuk

Azt nem tudni, hogy itt élnek-e, de a jelek szerint mindegyiküknek fontos állomás volt menekülése után a magyar főváros. 

Viktor Janukovics Kreml-közeli ukrán exelnök sokáig nemzetközi körözés alatt álló két minisztere, Mikola Priszjazsnyuk és Eduard Sztavitszki nyomára bukkant a napi.hu egy fővárosi ingatlan mögötti szövevényes offshore-céghálóban. Az nem világos, hogy  a magyar hatóságok milyen lépéseket tettek, de a közelükben lévő vagyontárgyakat biztosan nem fagyasztották be. A két politikus ellen különböző privatizációs és korrupciógyanús ügyek miatt máig nyomoznak az ukrán hatóságok. 

Az eset nem példa nélküli, ugyanis a 2014-es után Majdan után több oroszbarát ukrajnai politikus is azért vette útját Budapest felé, mert könnyű magyar útlevelet szerezni a kettős állampolgárság és az egyszerűsített honosítási eljárás miatt. 

Mikola Priszjazsnyuk agrárminiszter volt a Janukovics-kormányban, a koronavírus miatti lezárások idején többször is felbukkant a magyar fővárosban úgy, hogy már régóta a családjához köthető cégháló a tulajdonosa az Andrássy úti Tildy-palotának. 

 Az épületet az ETTN Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. nevű ír hátterű cégtől vették meg 2008-ban a Tuzs-Ing Kereskedelmi Kft. mögött felsorakozó ukrán vásárlók, köztük az exminiszter öccse, Borisz Priszjasnyuk 4,5 millió euróért, akkori árfolyamon 1,2-1,4 milliárd forintért. Bár azután, hogy Viktor Janukovics megbukott, ukrán kérésre a nyugati országok kormánya több tagját is szankciókkal sújtották – így azt a Mikola Priszjazsnyukot is, akinek a neve szerepel amerikai, EU-s és svájci szankciós listán is, magyaron azonban nem – a Tildy-palota maradhatott az ukrán exminiszter családi tulajdonában. A magyar hatóságok ugyan tisztában voltak azzal, hogy a két ukrán exminiszter járt Budapesten, figyelték is őket, de ezt nem követte szankció, például vagyonbefagyasztás vagy másfajta lépés.

Az egykor energetikai és ásványkincsekért felelős Eduard Sztavitszkiről azt tudni, hogy Nathan Rosenberg néven Izraelben él, ahol  többször is lefotózták. Az ellene felhozott vádakat az Interpol is megalapozottnak találta, nemzetközi körözést adott ki ellene 2014-ben.

Március elején Csehország, Románia, Szlovákia és Bulgária bejelentette kilépési szándékát az IIB részvényesei közül, míg Magyarország maradt.