offshore;Opten;cég;

- Visszaszorulóban a magyar offshore

Bár a tíz évvel ezelőtti csúcsponthoz képest 60 százalékkal visszaesett az azonosíthatóan offshore-hátterű hazai cégek száma, még mindig alakul évente 130-200 ilyen hazai vállalkozás - számol be az Opten.

Egy évtized alatt 60 százalékkal csökkent a hazánkban bejegyzett, kimutathatóan adóparadicsomokhoz köthető társas vállalkozások száma – közli az Opten. A céginformációs szolgáltató mintegy 4 ezer olyan hazai vállalkozást azonosított, amelyek közvetlen-közvetett tulajdonosait offshore jellegű országokban jegyezték be.

A számbeli visszaesés mögött az Opten nem csak a szigorodó szabályozást, hanem a viszonylag kedvező hazai adókulcsokat is megjelölte. A Magyarországon bejegyzett offshore hátterű cégek tulajdonosainak bejegyzési listáját Ciprus vezeti mintegy 1164 vállalkozással. Az uniós tagország vezető helye évek óta megkérdőjelezhetetlen. A Seychelles-szigetek szintén népszerű offshore-célpont, bár ez a szám csökken. A Máltához és Hong-Konghoz köthető cégek számbővülése ugyanakkor tíz százalék feletti. Az olyan egzotikus helyszínek, mint Panama, Belize, Szingapúr és a Marshall-szigetek, ugyanakkor egyre veszítenek népszerűségükből. Magyarországon évente körülbelül 130-200 társas vállalkozást jegyeznek be kimutathatóan offshore-háttérrel. Az esetlegesen szigorúbb hazai adókulcsok megnövelhetnék az offshore kötődésű cégek számát, ha ez nem jár együtt az offshore-szabályozás további szigorításával - véli az Opten.

Az offshore cégalapítás oka részint a vállalkozásokból kivont jövedelem „adóoptimalizálása”, másrészt a tényleges haszonhúzók kilétének elrejtése. A tevékenység önmagában nem törvénytelen, bár a világ kormányai fokozatosan igyekszenek gátat szabni az ilyen jellegű tevékenységnek. 

Legfeljebb 2,8 millió eurós közvetlen támogatást kaphat egy-egy kedvezményezett.