Az orosz-ukrán háború februárban felforgatta az európai és a hazai gázpiacot is – közli az akkori időszakra vonatkozó, most megjelent elemzésében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). A háború kitörése után az orosz behozatal feletti félelmek miatt a hónap első felében még megawattóránként 80 euró körüli árak emelkedésnek indultak. A földgázszállításokat érintő kereskedelmi korlátozások híján a hónap vége némi megnyugvást hozott. (Részletes elemzésük ábrája szerint az időszak árai február 24-én 130 euró felett tetőztek, a hó végére pedig száz euró környékén "nyugodtak meg".) A földgáz árát befolyásoló tényezők közül a szén 30,5, az olaj 6,2 százalékkal drágult.
Lévén, hogy Magyarország is fokozottan függ az orosz fűtőanyagtól, a hazai piaci gázárak még nagyobb mértékben ugrottak.
Ehhez képest az orosz szállítások mögött álló Gazprom a háború kitörése után még emelte is európai kivitelét. (Igaz, részletes elemzésük ábrája szerint a szint a tavaly februárit még így is 27 százalékkal alulmúlta.) Az lng-nek nevezett, hajókon szállított cseppfolyósított földgáz európai behozatala viszont a januári csúcstól némiképp elmaradt.
Bár a hazai gázfelhasználás februárban 6 százalékkal esett, ebben az előző négy év átlagát meghaladó átlaghőmérséklet is közrejátszhatott. Ezt és a munkanaphatást kiszűrve már 3 százalékos emelkedést mértek.
Mivel Szlovákia, Románia és Ausztria felől is több gáz érkezett, a tárolókat a tavaly februárinál kevésbé vették igénybe. Az Ukrajna felőli behozatal jelentősen megcsappant, míg Szerbia irányából lényegében változatlan szinten érkezett az orosz gáz.
A MEKH részletes elemzése szerint a nyersanyag magyarországi kitermelése februárban 6 százalékkal múlta alul az előző év hasonló időszakában mért szintet.