A valenciai Nagyboldogasszony székesegyház munkatársai úgy vélik, náluk van a valódi Szent Grál – írja a BBC.
A legenda szerint a kehely, amelyből Jézus Krisztus ivott az utolsó vacsorán, a kereszténység egyik legismertebb szimbóluma, s egyben legnagyobb mítosz- és misztériumforrása is. Hírneve ellenére azonban senki sem tudja biztosan, hol van, vagy létezett-e egyáltalán.
Mindig azt mondom, hogy a bizonyítékok olyanok, mint a gallyak a fákról. ha csak egy vessződ van, akkor könnyen eltörik. De ha egybeteszel ötvenet, akkor már nem tudod eltörni őket. Ebben az esetben olyan sok érv gyűlt össze, amit már nem lehet eltörni - mondta José Verdeguer, a valenciai katedrális történelmi-művészeti örökségi kurátora.
A szakember egy olyan bizonyítékgyűjteményre utalt, amely egyesek szerint a katedrálisban látható kehely eredetiségét bizonyítja. Maga a grál két részből áll: egy vörösesbarna achátkőből készült kehelyből és egy faragott arany ereklyetartóból, amelybe a kehelyt helyezték. Az 1960-as években egy régészeti vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy a kehelyrész a Kr. e. II. vagy I. századból származik, és kézzel készült egy, az ókori Palesztina és Egyiptom közötti helyen, az egyetlen olyan helyen, ahol ez a fajta achát található.
Ana Mafé művészettörténész kutatásai során megtudta, az aranyállvány a XI. századból származik, ami arra utal, hogy az akkori mesteremberek tudták, a felső csésze különleges ereklye és ki akarták állítani. A vizsgálatok megállapították azt is, hogy a kehely mérete és térfogata megegyezik egy hagyományos zsidó kiddush-kehely – áldásos kehely – méretével és térfogatával, amelyet Jézus is használhatott az utolsó vacsorán.
De vajon hogy jutott el Jeruzsálemből Valenciába a kehely? Erre is van magyarázat. José Verdeguer arra jutott, hogy a keresztény hit szerint az utolsó vacsora Márk, Péter egyik tanítványának házában zajlott. Azt feltételezi, hogy amikor Márknak Kr. u. 70-ben el kellett menekülnie Jeruzsálemből a római invázió miatt, akkor magával vitte. Rómában telepedett le, ahol aztán a kehely pápákhoz, majd végül II. Sixtus diakónusához, a 258-ban mártírhalált halt Szent Lőrinchez került, ő pedig elküldte azt Spanyolországba, hogy megóvja a háborúktól és más viszontagságoktól. Végül az 1400-as években Valenciába, az Aragóniai Királyság fővárosába került.
Azóta a kegyeleti ereklye a katedrálisban kapott tiszteletbeli helyet és bár csak II. János Pál pápa és XVI. Benedek pápa használta misézésre, mindenki megtekintheti.
Ha van olyan kehely, amely a hagyomány szerint Jézus kezében volt, akkor kétségtelenül ez az egyetlen olyan, amely minden tudományos vizsgálatnak megfelel, végezzék azt bárhol a világon
– véli Ana Mafé.
(Nyitóképünkön Leonardo da Vinci: Az utolsó vacsora című festménye látható.)