Hetek óta terheléses kibertámadás alatt áll az Oktatási Hivatal (OH) informatikai rendszere. Csak ez, és semmi más nem magyarázhatja, hogy a digitális iskolai kompetenciaméréshez gondosan kifejlesztett online felület a teszteléseken minden alkalommal, majd szerdán, élesben is csődöt mondott. Nagyon úgy tűnik, hogy néhány unatkozó hekker arra tette fel az életét az utóbbi hónapban, hogy időt, energiát nem kímélve törjön borsot a magyar oktatásügy irányítóinak orra alá, csak úgy, poénból, mert nincs jobb dolga.
A hivatalos álláspont legalábbis ez. Az nyilván fel sem merülhet, hogy a fejlesztők és megbízóik rontottak el valamit. Mondjuk nem vették figyelembe, hogy a kompetenciamérésen nem pár száz, hanem több tízezer diák - alias fiatalkorú kiberterrorista - használná, “terhelné” egyszerre a rendszert, sok helyen nem épp a legizmosabb iskolai hálózatokon. Hiszen számos intézménybe mindmáig nem jutott el a több mint fél évtizede meghirdetett digitális oktatási stratégia. Nem jutott eszükbe az sem, hogy egy ilyen fejlesztést nem egy-két héttel, hanem legalább hónapokkal az indulás előtt el kellene kezdeni tesztelni.
“A rendszer stabilan működik” - közölte pár napja az OH, hogy másnapra, az éles bevetésen kiderüljön: a rendszer használhatatlan. Számos próbálkozás után is. Stabilan. Mint amikor a MÁV felkészül a télre, de egy-két centi hónál megáll a vonatközlekedés. Mert mindenre felkészültek, csak arra nem, hogy télen akár havazhat is. Ugyanakkor más szemszögből eredményesnek is mondható a kompetenciamérés: ha a diákokét nem is, az oktatásirányítás kompetenciáit sikeresen fel lehetett mérni. Inkompetenciából kitűnően vizsgáztak. Csak az a szomorú, hogy őket ezért még busásan meg is fizetik. A balhét meg el lehet vitetni a képzeletbeli kibertámadókkal.