Izrael;Kelet-Jeruzsálem;Templom-hegy;

- Tombol az erőszak a szent hegyen

Nem csitulnak az indulatok Jeruzsálemben, a Templom hegyen/Mecsetek Sétányán pénteken többször is összecsaptak az izraeli rendőrök és a palesztin tüntetők. 

A rakétatámadások is sokasodnak, ezen a héten már kétszer vették célba Gázából a zsidó állam területét – hétfőn és csütörtökön – mindkét alkalommal gyorsan jött az izraeli légierő válaszcsapása is.

Az izraeli vadászgépek péntek hajnalban lebombázták a Gázát uraló Hamász több földalatti katonai létesítményét és az egyik légelhárító rakétagyártó üzemét is, miután az övezetből már a hét eleji válaszcsapás során légelhárító rakétákkal lőtték az izraeli vadászgépeket. Ran Kochav dandártábornok, az izraeli hadsereg szóvivője úgy értékelt, hogy a Gázai övezetben péntek hajnalban végrehajtott támadás „a legjelentősebb a Falak Őrzője hadművelet”, azaz a tavaly májusi 11 napos gázai háború óta. A rendőrségi szóvivő elmondta, az izraeli rendfenntartó erők igyekeznek „enyhíteni a helyzetet és szétválasztani a frontokat”, vagyis a gázai terrorfenyegetést és a jeruzsálemi összecsapásokat. "Nem hiszem el, hogy ezt mondom, de Gáza lett a stabilabb front”, fogalmazott Kochav.

A jeruzsálemi helyzet valóban napról-napra ingatagabb, a ramadán harmadik péntekjén is elszabadultak az indulatok. Bár a muszlim világ a múlt heti első incidens óta hevesen tiltakozik, péntek hajnalban az izraeli rendőri erők újra behatoltak az iszlám harmadik legszentebb helyére, a Mecsetek Sétányára, ahol az összegyűlt radikális fiatal palesztin tüntetők újra kövekkel kezdték dobálni a Siratófal, a judaizmus legszentebb imahelye felé igyekvő, a peszách végét ünneplő zsidókat.

A zavargások múlt pénteken kezdődtek, azóta több mint 200 személy sérült meg az összecsapásokban. A palesztinok azzal vádolják Izraelt, hogy megsértik a szent hely status quóját, provokációnak és a hely megszentségtelenítésének tartják, hogy a zsidó rendfenntartók a területre lépnek. Az izraeli kormányzat viszont azt kommunikálja, rendfenntartók épp a szabad vallásgyakorlást biztosítják minden muszlim hívó számára is, a hegyen magukat elbarikádozó, a Hamász zászlóit lengető, a terrorcsoport katonai vezetőjének nevét skandáló radikálisok félreállításával megnyitják a hívők előtt az utat a mecsetekhez. A péntek délutáni nagyimán mintegy 90 ezer muszlim hívő vett részt, a szertartás után viszont azonnal újraindultak a zavargások az al-Aksza mecsetnél. A rendőrség újra közbelépett és könnygázzal oszlatta fel a radikális csoportot.

Az arab országok Ammanban ülésező miniszterei elítélték "az al-Aksza mecset hívői elleni izraeli támadásokat és jogsértéseket".   

Azt nem tudni, hogy ki áll a támadás mögött, de a csütörtöki robbantásokért az Iszlám Állam dzsihadista szervezet vállalta a felelősséget.