északírek;brit választás;toryk;

- Voks súlyos gondok árnyékában

Csütörtökön reggel 7 órától este 10 óráig adhatják le brit és a szigetországban letelepedett státusszal rendelkező EU-állampolgárok szavazataikat az önkormányzati választáson. 

Angliában több mint 140 önkormányzat mintegy 4350 képviselői helyét töltik be, Skóciában, Wales-ben és Londonban minden tanácsi testület összetétele eldöntésre vár. Felfokozott figyelem irányul az autonóm, a hatalom megosztásán alapuló északír nemzetgyűlés képviselőinek megválasztására.

A szavazók nem csak arról nyilvánítanak véleményt, mi történik saját választókörzetükben, - hogyan kezeli az önkormányzat a tervezési, lakásfejlesztési ügyeket, stb. - hanem ítéletet mondanak a politikai pártok országos teljesítményéről is. A Munkáspárt és a Liberális Demokraták tagadják, hogy egyes helyeken választási szövetséget kötöttek volna, mégis külön-külön és együtt is oda készülnek csapni a kormányzó Konzervatív Pártnak. A toryk drukkolnak, hogy a szavazók ne büntessék meg őket a megélhetési válság, a magas infláció, a partygate és a frissen nyilvánosságra került parlamenti erkölcsi botlások miatt. A politikai elemzők szeme fokozottan szegeződik e sorok írójának délnyugat-londoni kerületére, Wandsworthra, ahol a konzervatívok több mint negyven éve tartják kezükben az irányítást, őrizve a legalacsonyabb helyi adó kiszabásának rekordját, de mára erős nyomás nehezedik rájuk a Munkáspárt részéről. Kensington és Chelsea, valamint Westminster elvesztése legalább olyan nagy csalódás lenne a kormánypártnak, mint néhány vidéki fellegvár, a dél-angliai kikötőváros Southampton, vagy a londoni agglomeráció részét képező essexi Thurrock elesése. Ahogy az „i” napilap sommásan fogalmazza meg: „Az eredmény várhatóan meglehetősen pontos képet fest az országos hangulatról.”

Választási elemzők előre eligazítást adnak arról, hogyan kell értékelni az eredményeket. A szakma krémjének tekintett Colin Rallings és Michael Thrasher megítélése szerint 350 képviselői hely elbukása komoly aggodalmat okozna, különösen azon toryk számára, akik a 2019-es parlamenti választáson a hagyományosan munkáspárti észak- és közép-angliai körzetek, az ún. vörös fal összeomlásával jutottak be a Tisztelt Házba. A tory vezetés a „ciklus-közepi rosszkedv” számlájára írná, ha 100-150 mandátum tűnne el, de magában el kellene könyvelnie, hogy a párt népszerűsége a Munkáspárté mögött kullog. Ha a Labour kétszáz vagy több új tanácstagot delegálhatna a grémiumokba, az nem csak az elmúlt évtized kiugró sikere lenne, hanem Sir Keir Starmer számára az első nagy áttörést jelentené 2020-as megválasztása óta.

Észak-Írországban az 1998-as nagypénteki egyezményen alapuló autonóm kormányzás történetében várhatóan új fejezet kezdődik a hét végén, miután a republikánus Sinn Féin párt 7 százalékkal vezet a közvélemény-kutatásokban a legnagyobb koronahű tömörülés, a Demokratikus Unionisták (DUP) előtt. A két fél közös irányításra van ítélve, és ha ez a feltétel nem teljesül, az autonóm kormány nem tud felállni, vagy megbukik, amint ez már ötször előfordult. A 2017-es összeomlás három évre „tette naftalinba” az északír demokráciát, utoljára pedig ez év februárjában ment gallyra az együttműködés, miután az unionisták elfogadhatatlannak tartották a Brexit-egyezmény részét képező protokollt, mely kimondatlanul is határt hozott létre az Ír-tengeren, átfogó ellenőrzésre ítélve a Nagy-Britanniából Észak-Írországba érkező árucikkeket. A Sinn Féin viszont a nemzetközi jog részének tekintett jegyzőkönyvet megkerülhetetlennek tekinti.

Az igazi tét az önálló ír állam 101 évvel ezelőtti megvalósulása óta az újraegyesülés perspektívájának felvillanása, amennyiben a Sinn Féin előbb Észak-Írországban, majd a következő választás után Írországban is a legnagyobb párt lenne. Igaz, az északír arányos képviseleti rendszerben végeredményben az unionisták szerzik majd meg a voksok legnagyobb részét. A DUP világossá tette, nem hajlandó a korábbi első miniszter, Michelle O'Neill alá helyettest állítani. Míg az Ír Köztársasági Hadsereg egykori politikai szárnya nem kampányolt aktívan az újraegyesítés érdekében, a koronahű erők annak ellenére riogatnak ezzel, hogy alkotmányos kérdésekről csak a határ mindkét oldalán rendezett szavazás dönthet. Félő, a nyári provokatív felvonulási időszak előtt egy újabb patthelyzet az erőszak kiújulásához vezethet.

Bár az ENSZ Biztonsági Tanácsa megtiltotta Észak-Koreának, hogy ballisztikus rakétákkal kísérletezzen, idén a mostani Phenjan 14. rakétatesztje.