Korábban a Népszava is beszámolt arról, hogy tizennyolc gyanúsítottra csaptak le a nyomozók abban a Pénzügyminisztériumot is érintő ügyben, amelyben tízmilliárd forint uniós és állami forrásokból származó támogatást szerezhettek meg korrupciós bűncselekményekkel. A Budai Központi Kerületi Bíróság egy hónapra, május 22-ig elrendelte négy férfi és egy nő letartóztatását, továbbá négy hónapra egy férfi bűnügyi felügyeletét, akiket hivatali vesztegetés bűntettével és más bűncselekményekkel gyanúsítanak. Ez utóbbi esetében a bíróság nyomkövető alkalmazását is elrendelte.
A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) által szervezett akcióban csaknem 150 ügyész és rendőr vett részt, több helyszínen házkutatást tartottak, s több mint 200 millió forint készpénzt foglaltak le a hivatalos személyektől. A 24.hu beszámolója szerint most az is kiderült, hogy e pénz nagy része, mintegy 190 millió forint egyetlen kormánytanácsosnál került elő, aki a Varga Mihály vezette Pénzügyminisztériumban, a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárságán dolgozott.
Már a tisztviselő lakásán tartott széfben is sorakoztak a gyanakvásra okot adó milliók: 3,5 millió forint mellett tízezer amerikai dollár és nyolcezer euró lapult készpénzben, amely három tétel együtt megközelítőleg tíz millió forintot tett ki. Emellett azonban további trezorkulcsok is felbukkantak, amelyeket a kormánytanácsos állítása szerint apósa, édesanyja és az ő nevén béreltek. A Belvárosi Pénzügyi Zrt.-nél kezelt széfben a 24.hu által megismert ügyészségi dokumentumok szerint mintegy 180 millió forint készpénz rejtőzött. Erről a tanácsos azt állította, hogy az édesanyja vagyona, amit kezelésre, használatra és megőrzésre vett át tőle. Ezt egy kézzel írt nyilatkozattal is igazolni kívánta, csakhogy az ügyészség szerint továbbra sem igazolt a készpénz eredete.
Az ügyészség szerint a letartóztatott minisztériumi tanácsos egy olyan rendszert alakított ki, amelyben a pályázatírókkal, valamint a támogatást igénylő cégek vezetőivel is ő tartotta a kapcsolatot, s kérelmeik sikere érdekében ő és az általa bevont további hivatalos személyek jogtalan előnyért cserébe segítettek. Az ügyészek szerint az általános ügyintézési díj a támogatási összeg egy százaléka volt, de ennél magasabb összegű kenőpénzek is akadtak.
A pénzügyminisztériumi tanácsossal szemben az ügyészség:
13 rendbeli társtettesként, az előnyért hivatali kötelezettségét megszegve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának gyanúját,
3 rendbeli bűnsegédként, vezető beosztású hivatalos személy által, az előnyért hivatali kötelezettségét megszegve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának gyanúját,
valamint egy rendbeli felbujtóként, folytatólagosan elkövetett, hivatali visszaélés gyanúját fogalmazta meg az ügyészség.
Mindezért öttől tizenöt évéig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Vesztegetési botrány: öt embert letartóztattak, egy bűnügyi felügyelet alá került