A Vasas, amelynek klubelnöke unikum, hiszen nem kapcsolódik a politikai rendszerhez, most kapaszkodott fel a másodosztályból, s a felcsúti, gyirmóti, kisvárdai, mezőkövesdi nívójú versengésben hamarosan NB II-es lesz a Honvéd vagy az MTK. Pedig e kettő már ezer szállal kötődik a rezsimhez, mégis.
Valaha az aranycsapat épült a Honvédra és az MTK-ra. Sőt az MTK játékosai nem csupán az 1954-es, hanem már az 1938-as vb-ezüstben is főszerepet játszottak.
Hol van az már?!
A Honvéd 1916, első osztályú bemutatkozása óta másodszor eshet ki. Az eddigi egyetlen bukás 2003-ban következett be, amikor a Molnár – Pandúr (Borgulya), Hungler, Hrutka, Takács – Dubecz, Erős, Vadócz, Zombori Zalán (Simon János) – Hercegfalvi, Sasu összetételű csapat 3-1-es vereséget szenvedett Zalaegerszegen, és mehetett a levesbe. Sokan nem voltak rá kíváncsiak, ahogyan a ZTE-re sem, hiszen Kenesei Krisztián alig 2500 néző előtt pakolt be hármat Molnár Leventének. Ezzel együtt sporttörténeti Levente-gólok estek...
Az MTK rutinosabb búcsúzó, először 1981-ben vált meg az NB I-től. (Pontosabban, már 1940-ben is kikerült a mezőnyből, de az mások, illetőleg egész Magyarország szégyene volt és maradt, mivel a Horthy-rendszer zsidótörvényei miatt a kék-fehér futballklub feloszlatta önmagát.) Nyolcvanegy tavaszán halhatatlan barátom, Sándor Károly a 60. percben otthagyta az MTK–Vasas meccset, amelyet a piros-kékek úgy nyertek meg 4-1-re, hogy már a 20. percben 3-0-ra vezettek. „Ha nehezen is, az eredményt el tudnám viselni – mondta a csodálatos „Csikar” –, mert a Vasas jobb csapat, és most ki is jött neki a lépés. Ilyen fontos mérkőzést azonban ebben a helyzetben nem volna szabad feladni!” Azért az akkoriak többsége más osztályt képviselt, mint az utánuk következő kiesők, mert a legtöbbször ez a tizenegy szerepelt (le): Brünyi – Egervári, Turner, Varga István, Kovács János – Koritár, Turtóczky, Fülöp, Bognár György – Boda, Handel.
Az 1994-ben búcsúzók jó része már más kávéházban volt törzsvendég. A Piel – Turbék, Horváth Csaba, Sztanó, Szalai – Talapa, Komódi, Vancsa, Zsivóczky – Kovács Zoltán (Kenesei Krisztián), Hámori összetételű együttes kiesésére a Honvéd elleni hazai 1-4 ütött pecsétet, de az évadra a legjellemzőbb az MTK–Sopron találkozó (1-2) első perce volt: Turbék István a térfél közepéről hazapasszolta a labdát, amely átgurult Piel Zoltán lába alatt, és a hálóba vánszorgott.
S elérkeztek a nehéz NER-idők. Noha a klubvezetés egybefonódott az aktív politikai főosztállyal, harmadszorra 2011-ben, a nemzeti sportstratégia magával ragadó kibontakozása idején nyílt meg a föld az összesen 110 évadot az első osztályban töltő kék-fehérek alatt. Garami József romhalmaz állapotú csapatának leggyakoribb összetétele így festett: Szatmári – Vukadinovic, Szekeres, Sütő, Ladányi – Pátkai, Kanta, Vadnai – Könyves, Tischler, Pál. Jó néhányszor szóhoz jutott az a Dragan Vukmir is, akinek szellemiségéről sokat elárul nemrégiben lezajlott szegedi-miskolci klubcseréje edzőként. Ennél is mélyebb tartományba sorolható, hogy 2011-ben Hegedűs Lajos kapus a Szolnok elleni 1-0-s meccsen kiköpött az MTK szurkolói felé.
Kiköpött mása volt e hagyományrombolásnak a 2017-es alibi. Az sem segített, hogy Vaszilisz Teodoru edzőt menet közben Tamási Zsoltra cserélték. Az évad végén szintén eltanácsolt szakvezető azt tudta nyilatkozni: „Az egész tavaszi szezonban összeszedetten futballoztunk, a harmadik legkevesebb gólt kaptuk a mezőnyben, csak éppen a helyzetkihasználásunk csődöt mondott.” A produkció nívóját hűen tükrözték az FTC elleni 1-3 alkalmával kapott osztályzatok (félreértések elkerülése végett, a 10-es a maximum): Petkovic 4 – Baki 4, Grgic 4, Poór 4, Vadnai 4 – Kolomojec 3, Katona 5, Kanta 4, Vass 5, Ramos 3 – Torghelle 4.
Nem sokat váratott magára a következő blamázs. Alighogy visszakerült az MTK, 2019-ben megint az NB II-be zuhant a Kicsak – Balogh Béla, Pintér Ádám, Gengeliczki, Selin – Katona, Kanta, Bognár István, Vass Ádám – Gera Dániel, Lencse összeállítású csapat, amely egészében is meglehetősen gyengeliczki volt. Feczkó Tamás edzőt menet közben Lucsánszky Tamás váltotta, ám az új trénerrel kilenc meccsből nyolcat elveszített az elázott papírhajót idéző garnitúra. Az volt nyolc esztendőn belül a harmadik kiesés. Az idei utolsó fordulóban (PAFC–Honvéd, MTK–Debrecen) derül ki, hogy elérkezik-e tizenegy év alatt a negyedik.
Az Agárdon több mint két évtizede alapított, idehaza világhírű akadémia fölöttébb kétes dicsőségére.