Tudomány;csillagászat;fénykép;fekete lyuk;Tejút;

- Elkészült az első fénykép a Tejút közepén sötétlő hatalmas fekete lyukról

Eddig túlságosan mozgékonynak tűnt ahhoz, hogy jó képet lehessen róla készíteni.

Bemutatták az első homályos felvételt a Tejútrendszer közepén lévő, hatalmas tömegű fekete lyukról.

A kutatók úgy vélik, szinte minden galaxisnak, így a Tejútrendszernek is gigászi fekete lyukak vannak a közepén, ahonnan se fény, se anyag nem tud kiszökni, ezért szélsőségesen nehéz képet készíteni róluk. A fényt a gravitáció kaotikusan elhajlítja és megcsavarja, ahogy az erősen felhevült gázzal és porral együtt magába szippantja a mélység.

A csütörtökön bemutatott színezett képet az Event Horizon Telescope nemzetközi konzorciuma készítette, amely a világ nyolc összehangolt rádiótávcsöveinek együttese. Korábbi kutatások azt találták, hogy a galaxisunk közepén lévő fekete lyuk túlságosan mozgékony ahhoz, hogy jó képet lehessen róla készíteni.

Feryal Özel asztrofizikus, az Arizonai Egyetem munkatársa a fekete lyukat „galaxisunk közepén lévő szelíd óriásnak” nevezte, amikor bejelentette az új felvételt.

A Tejútrendszer fekete lyukának Sagittarius A(asterisk) a neve, a Nyilas és a Skorpió csillagképek határához közel helyezkedik el. Négymilliószor akkora a tömege, mint a Napnak.

Nem ez az első kép, ami fekete lyukról készült. Ugyanez a kutatócsoport 2019-ben tette közzé az elsőt, egy 53 millió fényévre lévő galaxisból.

A Tejútrendszer fekete lyuka sokkal közelebb, mintegy 27 ezer fényévre fekszik.

Szombaton és vasárnap már minden szép lesz.