Kevesebb és drágább görögdinnyével kell számolnunk az idén, becslések szerint a tavalyihoz képest mintegy húsz százalékkal kisebb az idei dinnyetermő terület: 3500 hektár helyett idén csupán mintegy 2800-3000 ezer hektárnyi területen ültettek görögdinnyét a termelők - írja az Agroinform.
A mennyiségcsökkenés mellett az árak masszív növekedése is várható: a tavalyi minimumot jelentő 130 forinttal szemben nem számíthatunk 170-180 forint alatti kiskereskedelmi árra kilogrammonként, ami mintegy 30-40 százalékos áremelkedést jelent a termelési, szállítási és munkaerőköltségek megugrása miatt.
„A kertészeti ágazatokat sújtó munkaerőhiány, a dinnye értékesíthetőségének bizonytalansága mellett megjelenik a területcsökkenés okai között az is, hogy számos dinnyetermelő döntött úgy, hogy területén inkább szántóföldi gazdálkodást folytat idén. Ezek a termények (különösen az ukrajnai háború kirobbanását követően) jelenleg kiemelkedő áron értékesíthetők. További fontos szempont a kiszámíthatóság. Míg a gabonának biztos piaca van, a dinnyeszezon sikere az utolsó pillanatig kétséges: egy hűvösebb nyári időszak éppúgy áthúzhatja a dinnyések számításait, mint egy, a vártnál nagyobb importdömping”
- közölte Polgárné Sarok Edit, az Agroinform.hu szakújságírója.
A bizonytalansági tényezőket a termelők képesek csökkenteni bizonyos mértékig. Sokan csepegtető öntözéssel és talajtakarással hatékonyan tudják ellensúlyozni egy-egy aszályosabb időszak kedvezőtlen hatásait, de nagyon fontos az is, hogy rugalmasan igazodjanak a vásárlói igényekhez.
Az importverseny egyébként idén várhatóan némileg kevésbé szorítja majd a hazai dinnyetermelőket, a korszerű dinnyetermesztés ugyanakkor magasabb költségekkel jár, a korszerű palántáknak, illetve azok kiültetésének például sokkal nagyobb a költsége, mint a magról vetésnek. Emellett a termelők anyagi ráfordítását az öntözés költségei, a dinamikusan emelkedő munkabérigények, valamint a megugró szállítási költségek is nagy mértékben növelik, amik értelemszerűen a kereskedelmi árakban is meglátszanak.