Miután a német kormány csütörtökön este közölte a nyilvánossággal, hogy milyen feltételek alapján lett volna hajlandó kiegyezni Lengyelországgal, pénteken hajnalban három órakor Göring összehívta a birodalmi gyűlést délelőtt tíz órára és itt Hitler tábori egyenruhában jelent meg és közölte: az éjszaka folyamán lengyel támadás történt Németország ellen, erre való válaszul a német haderő reggel háromnegyed hat óta viszonozza a lengyel tüzelést. Ebből a beszédből tudta meg hitelesen a világ közvéleménye, hogy a német–lengyel háború kitört – írja a Magyar Nemzet 1939. szeptember 2-i száma.
A magyar kormány nem várt három hónapot a szükséges intézkedések bevezetésére. Gróf Teleki Pál miniszterelnök 1939. szeptember elsején az alábbi bejelentést intézte az országhoz:
„Magyarország népéhez!
Az európai helyzet ma súlyosra fordult. Az államok egész sorozata, köztük több közismerten semleges állam, különleges intézkedéseket tett az ország rendjének, a termelés folytatólagosságának és a lakosság mindennapi élete lehető zavartalanságának biztosítására.
A vezetésem alatt álló kormány természetszerűleg hasonló elhatározásra jutott és mindazokat az intézkedéseket megteszi, amelyek szükségeseknek látszanak a közbéke és a gazdasági élet folytonosságának fenntartására.
Hogy az a nyugalom és hidegvér, amelyet heteken át a fegyelmezett magyar nemzeti közvélemény ország-világ előtt tanúsított, továbbra is megőriztessék, a kormány el van szánva megakadályozni mindent, ami az ország lelki és anyagi életét megzavarhatná és ezért kormányrendeletekben az alábbi rendelkezéseket lépteti életbe: a kivételes hatalom életbeléptetéséről; az egyesülési jog korlátozásáról; a gyülekezési jog korlátozásáról; a kitiltás, a rendőrhatósági felügyelet vagy őrizet alá helyezésről (internálás); a sajtóellenőrzésről (belföldi cenzúra); a külföldi sajtótermékek ellenőrzéséről; egyes anyagkészletek zár alá vételéről; az iparban (kereskedelemben), valamint a bányászatban és a kohászatban alkalmazottak munkaviszonyára vonatkozó egyes rendelkezések hatályának ideiglenes felfüggesztéséről (a munkaidő korlátozásának és a fizetéses szabadságnak felfüggesztéséről); az árak színvonalának rögzítéséről.
Ezeket a rendeleteket a szükség szerint más kormányrendeletek is fogják követni. Elvárom Magyarország józan lakosságától, hogy általános közérdekből, valamint minden egyes polgár jól felfogott egyéni érdekéből teljes erővel arra fog törekedni, hogy a hatóságok hazafias munkáját megkönnyítse.
Budapest, 1939. évi szeptember hónap 1. napján. Gróf Teleki Pál s. k. magyar királyi miniszterelnök.”
A Magyar Nemzet említett lapszáma közli azt is: XII. Pius pápa az öt nagyhatalomhoz azzal a sürgős kérelemmel fordult, hogy a maguk részéről tegyenek meg minden erőfeszítést, hogy a súlyos válság békés megoldása lehetővé váljék. „A vatikáni diplomácia tisztában van ugyan a fennálló nagy nehézségekkel, mégsem adhatja fel a reményt, hogy a tárgyalások végül is a békés megoldáshoz vezetnek.”