Boris Johnson szerdán három különböző fórumon kért sűrű bocsánatot a lezárások idején a Downing Streeten történt kihágásokért és még többször ismételte meg, ideje lezárni a Partygate-et, előre kell nézni. A magát rendre "alázatosnak" nevező kormányfőre már a közeljövőben két megpróbáltatás vár: a parlament mentelmi bizottságának vizsgálata arról, félrevezette- e az országgyűlést, amikor tagadta a Downing Street 10.-ben elkövetett törvénysértéseket, majd a két erkölcsileg megbotlott tory képviselő visszalépése miatt szükségessé vált, még a nyári szünet előtt sorra kerülő pótválasztás.
Aligha véletlen, hogy a sok szempontból megsemmisítő Gray-jelentés közzétételének másnapján Rishi Sunak pénzügyminiszter ismertette a parlamentben a megélhetési válság megfékezését szolgáló csomagtervet. Az időszerű, átmeneti és céltudatos fiskális intézkedések közé tartozik, hogy 25 százalékos nyereségadót vet ki a kormány a gáz- és olajipari vállalatokra. Ugyanakkor minél több pénzt forgatnak vissza az energetikai vállalatok a működésükbe, annál alacsonyabb adót kell kipengetniük. Válaszolva az elmúlt 40 év legmagasabb inflációjára, Sunak két összegben együttesen 650 fontot utal ki a legrászorultabbaknak. Az elsőt júliusban, a másodikat ősszel kapják meg, úgy, hogy még csak jelentkezni sem kell, egyenesen a bankszámlákra megy a pénz. Minden háztartás, mely már eddig is részesült téli fűtési támogatásban, - ez a segítség életkortól, és nem a nyugdíj mértékén múlik, - egy alkalommal extra 300 fontot talál a kontóján, míg a fogyatékkal élő 6 millió brit szeptemberben ezen felül további 150 fontra számíthat. A költségvetést 15 milliárd fonttal terhelő segítséggel a kormány azt kívánja bizonyítani, hogy a "keményen dolgozó emberek oldalán áll". Az aktív munkaviszonyban álló, az alsó négy kerületi adózási csoportba tartozó családok ősszel 400 font vissza nem térítendő segítséghez jutnak.
Boris Johnson ugyan úgy érezte, mintha a Gray-jelentés és a Metropolitan Police által kivetett egyetlen pénzbírság "vindikálta" volna őt, a valóságban azonban még nem érezheti magát teljes biztonságban. Egy friss közvélemény-kutatás szerint a britek kétharmada érzi úgy, hogy a nyilvánosságra került információk alapján le kellene mondania, míg 25 százalék helyeselné, hogy megmaradjon tisztségében. Csak 27 százalék gondolja, hogy levonta a tanulságokat a Partygate-ből, 66 százalékuk kétségbe vonja a feltételezést.
A Gray-jelentés bemutatása óta három, összesen már 18 tory képviselő vonta meg támogatását Boris Johnsontól. Egyikük, John Baron úgy fogalmazott, hogy a független és a rendőrségi vizsgálat "szégyenletes képet fest a pandémia idején a Downing Street 10.-ben zajlott kicsapongásokról, míg ugyanebben az időben mindenki más betartotta a járványügyi szabályokat". Általános vélemény szerint Johnson szerencséje, hogy nincs egyértelmű utódja, plusz az ukrajnai háború és a gazdasági visszaesés idején a frakciónak nincs ínyére egy hosszú vezetőválasztási eljárás".