oktatás;iskola;beruházások;tanév;Babócsa;

- Nincs vége a hányattatott sorsú babócsai iskola megpróbáltatásainak, szeptembertől sem tanulhatnak az épületben a diákok

A felújítás 2019 óta húzódik, a falu több beruházását is magával rántotta.

– Látja, dolgoznak, dolgozgatnak, hol többen, hol kevesebben – mondta a babócsai Szabadság téren egy babakocsit toló fiatal nő, miközben a Zrínyi utcai építkezés felé intett. – Amióta ez az új cég átvette a munkát, minden nap volt itt valaki, van úgy, hogy még hétvégén is megy a munka. De hogy mikor lesz készen, nem tudjuk, csak az biztos, hogy a gyerekek a hajdani gyógyszertárban, illetve a plébánián kezdik meg a következő tanévet is.

Lapunkban már többször beszámoltunk a babócsai iskola körüli helyzetről. A szeptembertől induló tanév már a negyedik olyan lesz 2019 óta, amikor a diákok nem az iskola, hanem az egykori gyógyszertár épületében tanulnak. A Kaposvári Tankerületi Központ tájékoztatása szerint az épület készültségi állapota jelenleg alig haladja meg a 13 százalékot, pedig 2019 júniusában, amikor nagy csinnadrattával letették az iskolafelújítási projekt alapkövét, azt ígérték, hogy 2020 őszén már az 1,1 milliárd forintért megújult épületben – amelyet uniós támogatással bővítenek, s korszerűsítik többek között a fűtést és az energiaellátást – tanulhatnak a gyerekek. A beruházást az APM Construct Kft. nyerte el, és már 2020 év elején látszott, esélye sincs befejeznie a munkát az előírt határidőre. A cég két éve nyáron a koronavírus-járvánnyal indokolta lapunknak a csúszást, s halasztást is kapott a tankerülettől, ám hiába az új időpont, nem haladt a munkával, így a tankerület 2020 októberében felmondta a szerződést, majd az ügy a bíróságra került.

– A 361,4 millió forint összegű keletkezett kárból a meghiúsulási kötbér összege 198,5 millió forint 

– tájékoztatta lapunkat Stickel Péter tankerületi igazgató nevében Kalózné Pápai Ágnes, a tankerület szakmai vezetője, aki hozzátette, jogi úton próbálják érvényesíteni kárigényeiket.

Az új pályázatot tavaly tavasszal írták ki, amelyet az APM Construct Kft. megtámadott, ám a Közbeszerzési Döntőbizottság júliusban elutasította a cég kérelmét, amely ugyan végig arra hivatkozott, hogy be tudná fejezni a felújítást, az idén februárban felszámolás alá került. Az új pályázaton a barcsi HM-Bau Kft. lett a befutó, ők bruttó 1,216 milliárdért – nettó 957,9 millióért – vállalták, hogy befejezik a projektet. A súlyos százmilliárdos beruházásra egyébként a hátrányos helyzetű dél-somogyi településen élők közül sokak szerint nem is lett volna szükség, elég lenne szigetelni és tatarozni az épületet. A bővítést például egyáltalán nem értik, 

az Európai Unió felé tett vállalás szerint 350-500 gyerek befogadására alkalmas intézmény épül, csakhogy ennyien a csúcsidőkben sem jártak az iskolába, ahol jelenleg cirka 115 diák tanul.

– Aki tehette, elvitte Barcsra a gyerekét – magyarázta egy roma asszony, akinek mindhárom gyereke maradt a helyi iskolában. – Az első osztályban pedig már alig van beiratkozó, talán, ha tízen voltak az idén és mind cigányok, pedig korábban 40-50 százalék volt a magyar gyerekek aránya – mondta.

Mások arra panaszkodtak, hogy nemcsak gyerekek, de pedagógusok is távoztak a hányattatott sorsú intézményből, akiknek a helyére csak utazó tanárokat tudtak szerződtetni, akik az óráik leadása után már mennek is tovább egy másik település másik intézményébe tanítani. Emiatt, valamint az oktatási körülményeknek köszönhetően jelentősen romlott a nívó – 

a hajdani gyógyszertárban, ahol az alsósok tanulnak, a tanári magyarázat áthallatszik a másik osztályba, a plébánián pedig a felsősöknek olyan helyiségekben zajlik az oktatás, amelyeknek önálló kijáratuk sincs, hanem csak másik „tantermeken” keresztül lehet megközelíteni őket

 - s ezzel az intézmény híre is, melyet rettenetesen nehéz lesz visszaépíteni, ha egyáltalán lehetséges még.

– Eddig is érezhető volt a leépülés, hiszen régen minden évfolyamban két osztály indult, most pedig csak egy van, azokban is 12-15 gyerek – magyarázta egy középkorú férfi. – Fogalmam sincs, hogyan gondolták ide a több száz gyereket, amikor borzalmasan fogy a falu: a legutóbbi önkormányzati választáson még 1500-an voltunk, azóta szerintem vagy százan elköltöztek. A hivatalos számokból ugyan még nem látszik ekkora fogyás, mert sokan külföldre mentek vagy a Nyugat-Dunántúlra, de még ide vannak bejelentve, de láthatóan egyre kevesebben vagyunk. És nemcsak mi, hanem az összes környező település,

 innen, a Drávamentéről menekül mindenki, nincs normális munka, fizetés, és láthatja, oktatás sem. Csoda, ha elmennek a fiatalok?

Megkerestük Jáger Gábor polgármestert is, aki azonban azzal hárította el érdeklődésünket, hogy az önkormányzatnak nincs semmi befolyása az iskolafelújításra, s tájékoztatást se nagyon kapnak. Több falubeli megjegyezte, a polgármester ráadásul úgy örökölte az egész projektet, hiszen még 2019-es megválasztása előtt indult a beruházás. Ami egy önkormányzati bennfentes szerint a falu több pályázatát is magával rántotta: 

az 1,1 milliárdos tankerületi projektbe ugyanis a konyha berendezése és beüzemelése már nem fért bele. Erre Babócsa pályázott, s nyert is 40 milliót, csakhogy kifutnak az időből, miután nincs mit berendezni és beépíteni, miközben a határidő az idén július végén lejár.

Emellett hiába nyertek el egy óvodafelújítási pályázatot is, nem tudnak nekikezdeni, mivel a gyerekeket az egykori gyógyszertárba tudnák csak átköltöztetni, mint egyetlen alkalmas önkormányzati ingatlan, ám ott még mindig az alsósok tanulnak. Cseppet sem mellékesen a falu lecsúszott egy patikáról is: egy barcsi cég nyitott volna fiókgyógyszertárt szintén a hajdani gyógyszertár épületében, ám mivel nem tudták neki megmondani, mikor költözhetne, így elállt a tervétől – 

így viszont továbbra is a 15 kilométerre fekvő kisvárosba, Barcsra kell járni gyógyszerért.

A tankerület lapunk kérdésére állította, nem csökken a projekt műszaki tartalma, s a jövő tanév második félévében már a felújított iskolába járhatnak a diákok. A hivatalos pályázati anyag szerint a HM-Bau 270 napot kapott a munka befejezésére, ez alapján a műszaki átadás valamikor novemberben következhet. Persze a korábbinál sokkal drágábban: az APM Constructnak kifizetett, s egyelőre nem visszakapott összeg, illetve az építőiparban 2019 óta bekövetkezett jelentős áremelkedés miatt az eredeti összegből nem lehetett volna befejezni a projektet, így az áprilisi választások előtt nem sokkal a kormány 734 milliós támogatást adott az építkezéshez, vagyis az iskolafelújítás 66 százalékkal lett drágább a tervezettnél. Rákérdeztünk a tankerületnél, van-e felelőse az ügynek, s történt-e felelősségre vonás amiatt, hogy jelen állás szerint 2,5 évet csúszik egy ilyen beruházás, ám kérdésünkre nem kaptunk választ.

– Figyelje meg, az avatóünnepségen ugyanakkora csinnadratta lesz, mint volt az alapkő lerakásánál! – legyintett egy helybél férfi. – Lesznek beszédek, műsor, vállveregetés, mintha ez az egész meg sem történt volna.

Győzelmi jelentést adott a miniszterelnök Brüsszelből.