A Gazprom június 1-jén felfüggeszti a gázszállításokat Dánia vezető energetikai vállalatának, az Orstednek és a Shell Energy Europe Limitednek az áprilisi szállításért járó fizetés elmaradása és a rubelben történő fizetés megtagadása miatt - közölte közleményében az orosz gázipari vállalat a magyar állami hírügynökség, az MTI beszámolója szerint.
A cég közleménye szerint a Gazprom Export a május 31-i munkanap végéig a nem kapta meg az Orstedtől az áprilisi gázszállításokért járó fizetséget, ezért értesítette a dán vállalatot, hogy június 1-jétől és a teljesítésig felfüggeszti a gázszállítást, a vonatkozó orosz elnöki rendeletnek megfelelően. Az Orsted sajtóközleményben erősítette meg, hogy megkapta a Gazprom export-értesítését, megjegyezve, hogy Oroszországból nem vezet gázvezeték Dániába, így Oroszország nem lesz képes közvetlenül megszakítani a Dániába irányuló szállítást. A cég közölte, hogy a Dániának szükséges gázt inkább az európai gázpiacról fogja beszerezni. Hasonló ok miatt a Gazprom a Shell Energy Europe Limited számára is leállítja a gáz exportját a Németországba irányuló szállítási szerződés alapján, amelynek értelmében a szállítandó földgáz maximális éves mennyisége 1,2 milliárd köbméter lenne.
A két nyugati vállalat előre értesítette a Gazprom Exportot, hogy nem kíván az orosz elnöki rendeletnek és az orosz gázipari vállalat által biztosított rendszernek megfelelően rubelben fizetni a földgázért. Az orosz vámszolgálat szerint Oroszország tavaly mintegy 1,97 milliárd köbméter földgázt exportált Dániába. A Gazprom kedden megerősítette, hogy leállította a gázszállítást a GasTerra holland gázkereskedőnek is, a rubelben történő fizetés elmaradása miatt.
Vlagyimir Putyin orosz elnök március 23-án jelentette be, hogy az Ukrajna ellen indított háborúval összefüggésben barátságtalannak minősített országoktól - köztük az Európai Unió valamennyi tagállamától - Oroszország rubelben fogadja el a földgáz árát. Az elnök már akkor utalt rá, hogy a rubelért forgalmazott orosz exportcikkek listája bővülni fog.
Eközben a gazdaságfejlesztésért felelős miniszterhelyettes arról beszélt, hogy „ne legyen kétségünk, az EU legközelebb a gázembargót veszi elő.” Nagy Márton az Inforádióban azt mondta, az olajembargó olyan lett volna, mintha atombombát dobtak volna a gazdaságra,
a gázembargó viszont olyan lenne, mintha egy hidrogénbombát dobnának le, vagyis egy még nagyobb küzdelem áll a kormányzat előtt.