Ryan Busse, volt fegyvergyári igazgató nemrégiben megjelent könyvében - Tűzharc: Küzdelmem az ipar ellen, amely radikalizálta Amerikát - az amerikai Nemzeti Lövész Szövetséget (NRA) teszi felelőssé azért, hogy a fegyvermánia ennyire elvadult Amerikában. A kötet a legutóbbi, texasi iskolai lövöldözés fényében különösen érdekessé vált. Busse - aki komoly szerepet játszott vezetőként abban, hogy a Kimber fegyvergyár, amelyet 1979-ben alapítottak, mára az egyik legjelentősebb szereplője az iparnak Amerikában - 2018-ban úgy döntött, hogy végleg szakít a puskák, pisztolyok előállításával. Ma főtanácsadója a Giffrods fegyveres erőszak megelőzésért küzdő szervezetnek, amelyet Gabby Giffords volt kongresszusi képviselő alapított, miután túlélt egy támadást.
Kiábrándulása nem egyik napról a másikra történt, nagyjából tizenöt éve kezdődött, és nem arról szólt, hogy magukat a fegyvereket gyűlölte volna meg. Mint azt több nyilatkozatában is elmondta, egy farmon nőtt fel, ahol a fegyverhasználat, lövészet, vadászat a mindennapok része, családi esemény volt: ahogyan régen apja őt, a fiait ő is, még ma is szívesen viszi vadászni vagy lőgyakorlatra. Ennek a kultúrának másfél évtizeddel ezelőttig megvoltak a maga megszeghetetlen szabályai a gyártókra nézve: nem hirdettek olyan módon, ami felelőtlen viselkedésre hívott fel, nem volt összefonódás az ipar és a szélsőjobb között. Ezt tette tönkre az elmúlt évtizedekben az NRA a radikalizációra, félelemre, gyűlöletre, rasszizmusra építő politikájával, amely 2018-ban a trumpizmus idején teljesedett ki. Ezzel veszik rá az embereket a vásárlásra: ma már több fegyver van az USA-ban, mint ember (330 millió), az ipar havonta két millió pisztolyt és puskát ad el, és megjelentek a polgárok kezében olyan “fekete fegyverek” is, mint például az AR-15-ös félautomata ismétlőpuska, amelyek 2006-2007-ig “persona non gratának” számítottak.
Busse utóbbi időkben tett egyik legfontosabb megszólalása a néhány napja a Guardianba írott esszéje, ami a buffalói és uvalde-i gyilkos események után jelent meg. A címe sokatmondó: A lövöldözések nem annak a jelei, hogy Amerika “elromlott” - Pontosan a tervek szerint működik. Busse 1995-ben kezdett dolgozni a fegyvergyiparban, amely akkor még ragaszkodott a maga által felállított íratlan szabályokhoz: olyan taktikai fegyvereket, mint például az AR-15-ös, amelyet ma a tömeges lövöldözők előszeretettel használnak, csak a fegyveres erők részére tartottak fenn, nem reklámozták őket, épp az abból eredő félelemből, hogy országszerte megjelenhetnek. A Nemzeti Lövészsport Alapítvány (National Shooting Sports Foundation, NSSF), az ipar saját kereskedelmi szervezete ezeknek a szabályoknak a betartását szigorúan vette. Az NRA mérgező üzenetei azonban politikailag egyre hatásosabbank bizonyultak, a gyárak rájöttek, hogy ezekkel növelhetők az eladások, a szabályokat, kulturális normákat, felelősségérzetet a sutba dobták. Sokan, köztük Busse is, észrevették, mi lehet ennek az eredménye: láthatóan vagy a színfalak mögött, akár belülről is elkezdték a harcot ellene, de az NRA is hadba indult ellenük: karriereket tett tönke, rájuk szabadította egyre radikalizálódó trollhadseregét, nem tolerálták az eltérő véleményeket. Azután már az NSSF is félrefordította a fejét, amikor a Sandy Hook iskolai lövöldözés után - amelynek 26 halálos áldozata volt 2012-ben - kiderült, hogy a 20 éves gyilkost komolyan befolyásolta az a hirdetés, amely az AR-15-ös vásárlóknak metaforikus “férfikártyát” ígért. (A kártya a fehér férfi identitás kifejezője.) A szervezet ma már nyíltan támad mindenkit, aki a fegyverbiztonságról beszél, és sem az NSSF-nek, sem a NRA-nak nincs semmi mondanivalója a két lövöldözés áldozatairól. A fegyvereladások felfutásának kezdete nem véletlenül kezdődött nagyjából tizenöt éve: 2008-ben választották meg Obamát, és a fegyverlobbi felkarolta a megjelenésekor feltűnt összesküvés elméleteket gyártókat, a rasszistákat és a félelmekkel kampányolókat, Trumpot pedig már mint eladási ügynöküket ünnepelték. Az oka tehát annak, hogy 18 évesek fegyvert vásárolnak és lövöldözésbe kezdenek, nagyon is visszavezethető a két szervezetre és azokra a politikusokra, akik elültetik bennük a félelem, a rasszizmus, a veszélyes bálványok imádásának eszméit. Mindezt kizárólag a profit érdekében.
Négy ember meghalt egy kórházi lövöldözésben OklahomábanLövöldözés volt egy texasi általános iskolánál, legkevesebb 19 gyerek és két felnőtt meghalt