;

Kijev;Szeverodonyeck;ellentámadás;orosz-ukrán háború;rakétacsapás ;

Orosz rakétacsapások Kijevben pünkösdvasárnap reggelén

- Orosz rakétacsapások érték Kijevet, továbbra is „rohamozzák” Szeverodonyecket, kritikus az ivóvízhiány Mariupolban

Az ukrán légierő egy szárnyas rakétát megsemmisített, viszont egy cirkálórakéta csaknem katasztrófát okozott a dél-ukrajnai atomerőműben.

Infrastrukturális létesítményeket értek vasárnap reggel orosz rakétacsapások Kijev Darnickij és Dnyiprovszkij kerületében – tette közzé a Telegramon Vitalij Klicsko polgármester. Az ukrán főváros vezetője először arról számolt be, hogy a támadás után a helyszínen már működnek a közműszolgáltatások, később pedig arról adott hírt, hogy a csapásoknak nincs áldozata, viszont egy sérültet kórházba szállítottak.

Ukrajna fegyveres erőinek légierőparancsnoksága a Facebook-oldalán közölte: június 5-én délelőtt az ellenség, azaz az oroszok több rakétát is kilőttek Kijev felé. Helyi idő szerint reggel hat órakor a légierő katonái beazonosítottak és lelőttek, megsemmisítettek egy szárnyas rakétát. Az előzetes adatok szerint az oroszok a Tu-95-ös repülőgépekről indítottak rakétákat a Kaszpi-tengerről.

Az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériuma friss hírszerzési jelentése szerint az elmúlt 24 órában Szeverodonyeckben indított ukrán ellentámadások „tompíthatják” az orosz lendületet – írja a CNN. A minisztérium közölte, hogy a támadók között az orosz szakadárok által kikiáltott „Luhanszki Népköztársaság” mozgósított erői is megjelentek. Ezekről a csapatok „rosszul felszereltek és kiképzettségük alacsony, és a hagyományos orosz egységekhez képest nem rendelkeznek nehéz fegyverzettel”.

Szerhij Hajdaj, a luhanszki regionális katonai közigazgatás vezetője arról számolt be, hogy az oroszok továbbra is „rohamozzák” Szeverodonyecket, és ellenőrzik a város keleti részét, és az ipari övezeten ismét „tüzérségi lövedékekkel” támadta az Azot vegyi gyár komplexumát, és megrongálta az egyik épületet, ahol egy ember meghalt, ketten pedig megsérültek. Továbbá Szeverodonyeck közelében, Liszicsanszk városában egy humanitárius segélyközpontot „teljesen megsemmisítettek”.

Ugyanakkor Hajdaj az ukrán ellentámadás sikerei közé sorolta, hogy Luhanszkban és Donyeckben az elmúlt 24 órában „öt ellenséges támadást sikerült visszaverni”, és csapataik három harckocsit, négy tüzérségi rendszert, több tucat páncélozott harci és egyéb katonai járművet semmisítettek meg, sőt, a légvédelmi egységek egy helikoptert és két drónt is lelőttek.

Közben a CNN arról is beszámolt, hogy vasárnap reggel „kritikusan alacsonyan” repült el egy cirkálórakéta a dél-ukrajnai atomerőmű fölött abból az irányból, ahonnan az oroszok Kijevet lőtték. Az az ukrán állami atomerőművet üzemeltető Enerhoatom közleménye szerint „Oroszország továbbra is fenyegeti az ukrán atomerőművek nukleáris biztonságát, és újabb nukleáris katasztrófával fenyegeti a világot”.

Szerintük ezzel nukleáris terrorcselekményt követtek el, s felhívták a figyelmet arra is, hogy ha egy rakéta legkisebb szilánkja is eltalál egy működő erőegységet, az nukleáris katasztrófát és sugárzásszivárgást okozhat.

Az orosz-ukrán háborúban nem csak a városok elfoglalása vagy visszafoglalása a tét, hanem az is, hogy melyik fél tud több fegyvert, harci eszközt vagy járművet megsemmisíteni. A CNN beszámolójából kiderült, ebben a „kategóriában” az ukrán déli hadműveleti parancsnokság közleménye szerint jól állnak, ugyanis vasárnap az ukrán légvédelem négy, a dél-ukrajnai Mikolajivra kilőtt orosz rakétát tett ártalmatlanná. Eközben az orosz védelmi minisztérium azt állítja, hogy ők meg T-72-es tankokat és más páncélozott járműveket semmisítettek meg rakétákkal Kijev környékén.

A harcok közepette az elmúlt napokban kevesebb figyelem irányult az oroszok által gyakorlatilag elpusztított Mariupolra, ahol a város polgármesterének tanácsadója, Petro Andrusenko szerin már kritikus az ivóvízhiány.

Mint elmondta, az embereknek regisztrálniuk kell ahhoz, hogy egyáltalán vízhez jussanak, de aki ezt megteszi, az is csak kétnaponta kaphat bizonyos mennyiséget. A vízszolgáltatásban, ahogy a legtöbb alapvető szolgáltatásban súlyos károkat okozott a város több mint két hónapig tartó folyamatos bombázása. Az oroszok által kinevezett helyi vezetők feladata az áram-, a gáz- és a vízszolgáltatás helyreállíttatása, ami nem egyszerű.

Andrusenko, aki nem tartózkodik Mariupolban, azt állította, hogy a megszálló hatóságok által biztosított víz forralás nélkül nem fogyasztható, de az emberek nem tudnak forralni, legfeljebb csak ha tüzet raknak a szabadban. Ezért könnyen járványveszély alakulhat ki, tekintettel arra is, hogy a városban jelentős a felhalmozódott szemét mennyisége, és a „sekély sírokban” eltemetett holttestek nagy száma is fertőzések forrása lehet.

A tanácsadó figyelmeztetése szerint akár kolera, vérhas vagy valamilyen más vírusos járvány is fenyegetheti a mariupoliakat, ismerve a  rosszul működő egészségügyi rendszert, a gyógyszerek és a laboratóriumok hiányát. Szerinte egy ilyen járványban további tízezrek halhatnak meg, de egyelőre megbetegedésekről nem érkeztek jelentések.

A Reuters vasárnap esti információi szerint Kelet-Ukrajnában megöltek egy orosz tábornokot, s erről az orosz állami média egyik újságírója számolt be. Kiemelik, ezzel tovább bővült Moszkva eddig sem csekély magas rangú katonai áldozatainak száma.

Az állami televízió riportere, Alekszandr Szladkov a Telegram üzenetküldő alkalmazásban közzétett jelentéséből nem derült ki, hogy pontosan mikor és hol ölték meg Roman Kutuzov vezérőrnagyot.

Roman Kutuzov orosz tábornok

A hírre összehívták a dél-koreai nemzetbiztonsági tanácsot.