;

Jobbik-Konzervatívok;Jakab Péter;Potocskáné Kőrösi Anita;

- Patthelyzet a Jobbikban, Jakab Péternek a frakcióban sincs többsége

Nem győztetek le! – üzente Jakab Péter a Fidesznek, azt követően, hogy előző nap lemondott a pártelnöki posztjáról.

A volt pártelnök csütörtöki bejegyzésében arról számolt be, hogy sok támogató üzenetet kapott. A másik ok, amiért folytatni akarja (parlamenti frakcióvezetői tisztségét megtartotta ugyanis), a Fidesz „diadalittas őrjöngése”. A kormánypártban szerinte korai győzelmi zászlót lengetni, „soha nem adom meg nektek azt az örömöt, hogy eltűnjek”.

Ahogyan korábbi cikkünkben írtuk, Jakab Péter szerda este nem ment el a párt választmányának rendkívüli ülésére, helyette belejelentette, hogy távozik a Jobbik elnöki székéből. Nem tudni, hogy előzőleg egyeztetett-e valakivel, ha igen, kivel. (Szerettük volna megkérdezni, de nem reagált megkeresésünkre.) Mindenesetre azok a jobbikosok, akikkel beszéltünk, ugyanúgy a Facebookról értesültek az elnök lemondásáról, ahogyan a sajtó is. Emlékeztetőül: mindössze egy hónap telt el a Jobbik tisztújító kongresszusa óta, ahol Jakab Pétert megerősítették tisztségében.

Az időközben eltelt hetekben a pártelnök saját bevallása szerint is elveszítette a többséget az új elnökségben („kivették a kezemből a Jobbik irányítását”). A belső feszültségeknek az sem vetett véget, hogy lemondott Molnár Enikő, a pártban sokat bírált elnöki kabinetvezető. Kérdés, hogy a pártelnök távozása mennyiben jelent megoldást. Azzal ugyanis, hogy Jakab Péter marad frakcióvezető, patthelyzet alakult ki: borítékolható a konfliktus a párt elnöksége és parlamenti képviselőcsoportja között.

Még zavarosabbá teszi a viszonyokat, hogy Jakabnak a frakcióban sincs stabil többsége. Információnk szerint megfelel a valóságnak a kormánypárti Metropol értesülése: Jakab Péter próbálta elérni, hogy a frakcióvezetői posztról történő leváltásához egyszerű többség helyett kétharmados döntésre legyen szükség, de nem járt sikerrel.

Az elnökségben máskülönben többen is vannak olyanok, akik nem szereztek parlamenti mandátumot. Közéjük tartozik Potocskáné Kőrösi Anita elnökhelyettes (Jakab őt feljelentéssel és kizárással fenyegette), vagy például Ander Balázs, aki a kongresszuson az alelnökök közül messze a legtöbb szavazatot kapta.

A tisztújításig Potocskáné Kőrösi Anita tölti be a pártelnöki szerepkört. Csütörtök délután összeült a párt elnöksége. Potocskáné kérdésünkre csak annyit közölt: „Az elnökség a következő napokban értékeli a kialakult helyzetet, közleményben fogja tájékoztatni a nyilvánosságot. A párt belügyeiről nem kívánok nyilatkozni.”

A koronavírusra hivatkozva bevezetett rendeleti kormányzás csaknem két éve alatt a szokásosnál majdnem háromszor több, 1535 rendeletet adott ki a kabinet. Ezeknek azonban mindössze harmada kötődött a járványhoz – derült ki lapunk összesítéséből.