ultimátum;fegyverszállítás;orosz-ukrán háború;

2022-06-14 18:56:00

Új Mariupol réme fenyeget

Az oroszok szerda reggelig adtak ultimátumot Szeverodonyeck védőinek, a civilek csak kelet felé távozhatnak. A nyugati kontakt-csoport ismét a fegyverszállítmányokról tárgyal.

Az orosz tüzérség megsemmisítette a Szeverodonyecket Liszicsanszkkal összekötő három közúti és egy vasúti hidat. A két várost az itt 40-60 méter széles Sziverszki Donyec folyó választja el egymástól. A luhanszki ukrán katonai adminisztrációt vezető Szerhij Hajdaj szerint nem teljesen lehetetlen az átkelés, de a hidak nélkül ez csak egyesével, a tüzérségi tűz rövid szüneteiben lehetséges.

Kijev arra kérte az orosz felet, hogy tegye lehetővé a Szeverodonyeckben rekedt mintegy tizenöt ezer embernek az ukrán terület felé való távozását, ám azt a választ kapta, hogy a lerombolt hidak miatt ez nem lenne biztonságos. Helyette a civileknek szerda reggel 8-tól az orosz kézen lévő luhanszki városok felé ajánlottak kiutat. A várost védő ukrán katonáknak viszont ultimátumot hirdettek, nekik le kell tenniük a fegyvert és meg kell adniuk magukat. A moszkvai védelmi minisztérium közleménye szerint ezesetben humánus, a genfi konvenciónak megfelelő elbánásban részesülnek. Az ukrán politikai és katonai vezetés viszont továbbra is azt állítja, hogy csapataik még tartják magukat, ha nehéz is a helyzetük, mert az oroszok nagy tüzérségi fölényben vannak és módszeresen, háztömbről háztömbre haladva lövik rommá a védők állásait. Az orosz támadás ütemét azonban fékezi, hogy nincs elég gyalogos katonájuk a döntő rohamhoz.

A mariupoli Azovsztálhoz hasonló helyzet alakult ki a szeverodonyecki Azot vegyi kombinátnál, amely az ukránok utolsó védvonala és ahol a gyártelep alatti óvóhelyeken mintegy félezer civil keresett menedéket. Az ukránok oldalán harcoló külföldi önkéntesek szóvivője szerint az a veszély fenyeget, hogy sok katona bekerítésbe kerül, végső soron fogságba esik. A Mariupolban elfogott mintegy 2600 ukrán katona bebörtönzése azonban nem teszi vonzóvá a kapituláció lehetőségét. Különösen igaz ez a külföldiekre, akik előtt ott lebeg a Donyeckben halálra ítélt két brit és egy marokkói állampolgár példája. A britekkel kapcsolatban Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő azt mondta, hogy róluk Londonnak a donyecki „népköztársasággal” kell tárgyalnia, de ha Moszkvától kér közreműködést, akkor ott meghallgatják a kérést. Közben kitiltottak Oroszországból 49 brit állampolgárt, köztük 29 újságírót.

Zelenszkij ukrán elnök kedden is megismételte, hogy a háború menetének megfordításához elsősorban nagy hatótávolságú tüzérségi fegyverekre van szükség. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság által felajánlott rakéta-sorozatvetők még nem érkeztek meg a frontra, egyelőre az ukrán személyzet kiképzése folyik. Az Ukrajna támogatására alakult, csaknem ötven országot tömörítő kontakt-csoport szerdán Brüsszelben tartja következő ülését, amelyen újabb felajánlások várhatók. A CNN honlapja egy magas beosztású amerikai védelmi tisztviselőt idézve azt írta, hogy a fegyverszállításokkal az Egyesült Államok bizonyos, de nem elfogadhatatlan kockázatot vállalt saját biztonságát illetően, szövetségeseivel együtt pedig még jelentős mennyiségű haditechnikai eszközt adhat át Ukrajnának.