Ukrajna;Kijev;Klaus Johannis;Olaf Scholz;Emmanuel Macron;Volodimir Zelenszkij;

2022-06-16 17:04:00

Emmanuel Macron: támogatjuk Ukrajna azonnali EU-tagjelölti státuszát

A francia elnök ezt azután jelentette ki, hogy Kijevben a német kancellár, az olasz miniszterelnök és a román elnök társaságában tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Klaus Iohannis érkezését a román hatóságok egészen csütörtökig biztonsági okokra hivatkozva titkolták.

Az Európai Unió mind a négy Kijevben jelenlévő vezetője támogatja azt az elképzelést, hogy Ukrajnának azonnali EU-tagjelölti státuszt adjanak – idézte Emmanuel Macron francia elnök nyilatkozatát az ötös találkozó után a The Guardian. A Volodimir Zelenszkijjel, Ukrajna elnökével egy asztalnál beszéltek erről Olaf Scholz német kancellár, Mario Draghi olasz miniszterelnök és Klaus Iohannis román elnök társaságában.

Macron hozzátette, Franciaország fokozná a fegyverszállítást az Oroszországgal háborúban álló Ukrajnába. Draghi a közös sajtótájékoztatójukon arról beszélt, hogy Olaszország az EU részeként szeretné látni Ukrajnát, míg Scholz ígéretet tett arra: Németország továbbra is támogatja Ukrajnát, amíg szüksége van rá, egyben hősiesnek minősítette Kijevnek az orosz invázió elleni harcát. A német kancellár megjegyezte, hazája eddig 800 ezer ukrán menekültet fogadott be.

Zelenszkij megismételte korábban hangoztatott állítását: Oroszország inváziója egész Európa elleni agressziót jelent, s minél több fegyvert kapnak a Nyugattól, annál gyorsabban tudják felszabadítani az elfoglalt területeket. Hozzáfűztem az EU vezetőivel folytatott tárgyalásain szó volt még az Oroszország elleni további szankciókról és a háború utáni újjáépítésről is.

A leállt ukrajnai gabonaexport újraindítását a franciák az ENSZ-re bíznák, az oroszok saját kézbe vennék

A CNN a kijevi találkozóról idézi Emmanuel Macron felszólítását Oroszországnak: fogadják el, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) megszervezi a gabonaexportot. Ehhez szükség van az orosz blokád feloldására, és biztonsági garanciákat Ukrajna számára, hogy lehetővé tegye e gabonafélék kiszállítását az ukrán kikötőkbe.”

A francia elnök azt is mondta, hogy a jelenlegi globális élelmiszerválság az Oroszország által vívott háború közvetlen következménye, ezért Európának mindaddig Ukrajna mellett kell állnia, amíg az szükséges a győzelem eléréséhez. – A győzelem jelentheti a béke visszatérését a szabad és független Ukrajnába – tette hozzá Macron.

A gabonaexport körül kialakult patthelyzet várt feloldásához kapcsolódik a Sky News híre is, amely szerint hamarosan valóban újraindulhat a világ ellátása gabonával, csakhogy azt az orosz intéznék, és nem az ENSZ. Az Interfax helyi hírügynökségre hivatkozva azt írják, hogy egy oroszbarát szeparatista vezető szerint hamarosan gabona- és fémszállítmányok indulhatnak ki a jelenleg orosz irányítás alatt álló Mariupolból. Denisz Pushilin, a magát kikiáltott Donyecki Népköztársaság önhatalmú vezetője elmondta, hogy a tervek szerint a kikötő az év végéig körülbelül egymillió tonna árut fog kezelni.

Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, de a konfliktus erős nyomást gyakorolt ​​az erőforrásokra, és világszerte megemelte az élelmiszerárakat.

A román elnök szerint Ukrajna mellett Moldova és Grúzia uniós integrációja is elengedhetetlen

Klaus Iohannis, Románia elnöke a Facebook-oldalán szó szerint tette közzé, hogy mit mondott a kijevi sajtótájékoztatón: „Azért vagyunk itt Kijevben Zelenszkij elnökkel, mert kötelességünk cselekedni. A mi felelősségünk, hogy továbbra is segítsünk ukrán barátainknak egy új jövő építésében. A békére, az újjáépítési erőfeszítésekre és az ország jövőjének helyreállítására összpontosítunk”.

Majd úgy folytatta, hogy „Ukrajna, a Moldovai Köztársaság és Grúzia európai integrációjának biztosítása az Európai Tanács jövő heti következő ülésén elengedhetetlen lépés egy erős és fenntartható pajzs kialakításában értékeink körül”. Nem hezitálhatunk! – figyelmeztette a többi uniós tagországot.

A Transtelex beszámolója szerint Iohannis kijevi látogatásáról szóló információt Olekszij Honcsarenko ukrán parlamenti képviselő a hét elején tette közzé a Twitteren, de a román hatóságok biztonsági okokból csütörtök reggelig nem erősítették meg.

A román államfőt megérkezésekor Olga Stefanisina ukrán miniszterelnök-helyettes fogadta, majd csütörtöki ukrajnai útja során Irpiny városát is meglátogatta, ahol az oroszok még tavasszal a bucsaihoz hasonló mészárlásokat rendeztek, a város jelentős részét szinte porig rombolták.

A német kancellár európai családtagnak nevezte Ukrajnát

Kollégáimmal ma egy egyértelmű üzenettel jöttünk Kijevbe, mert „Ukrajna az európai családhoz tartozik” – emelte ki a CNN Olaf Scholz német kancellár első szavait a kijevi találkozó után. Hozzátette, tisztában van azzal, hogy az uniós csatlakozáshoz vezető hosszú út egyik mérföldköve a tagjelölti státusz, és azzal is, hogy ehhez egyhangú döntés szükséges mind a 27 tagország részéről.

Scholz azt is világossá tette: fegyverek szállításával is támogatják Ukrajnát, és ezt mindaddig teszik, amíg arra Ukrajnának szüksége van. Az ukrán hadsereg kiképzése jelenleg is zajlik a legmodernebb fegyverekre, az önjáró Howitzer 2000 lövegre és a Gepard légelhárító harckocsira. Ezenkívül ideszállítják a modern Iris-T légvédelmi rendszert, amely egy egész várost képes megvédeni a légitámadások ellen, és egy speciális radart is küldenek.

A német kancellár is megemlékezett Facebook-oldalán a kijevi látogatásról, és elképesztőnek nevezte, ahogy az ukránok visszavágnak az oroszoknak,  Zelenszkijnek külön kiemelte, hogy nagy tisztelettel adóznak az ország előtt. – Ukrajna élni fog. Dicsőség Ukrajnának! – zárta bejegyzését Scholz.