Budapest;vízilabda;úszás;vizes világbajnokság;2022;műugrás;

- Kezdődik a budapesti vizes világbajnokság, megtérülni nem fog, de a magyar versenyzőknek jó lehetőség

Pénteken rajtol Magyarországon a 19. vizes-világbajnokság, amelyen még az úszók, nyílt vízi úszók, vízilabdázók és műugrók küzdelmeit rendezik meg.

Pénteken a szinkronúszók küzdelmeivel rajtol Magyarországon a 19. vizes világbajnokság. A műugrók és az úszók Budapesten a Duna Arénában, a vízilabdázók ugyancsak a fővárosban, a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában, valamint Debrecenben, Sopronban és Szegeden mérkőznek meg egymással. A nyílt vízi úszók versenyszámait a Lupa-tónál rendezik, míg aki a szinkronúszókra kíváncsi, annak a budapesti Széchy Tamás uszodába kell ellátogatnia.

Az idei világbajnokságot Fukuokában rendezték volna meg, azonban a járványhelyzet miatt a japán város visszalépett a rendezéstől. Ekkor úgy tűnt, 2022-ben nem lesz világbajnokság, majd szinte a semmiből bejelentették, Magyarország vállalja a rendezést. Ez már csak azért is meglepő volt, mert az akkor még sportért felelős államtitkár, Szabó Tünde úgy nyilatkozott az Indexnek, hogy nincs realitása a budapesti rendezésnek, hiszen nincs elég idő felkészülni.

A rendezvény költségvetése mintegy 31 milliárd forint, ebből a rendezési költség hozzávetőlegesen nettó 27 milliárd forint, ezen kívül a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetségnek, a FINA-nak fizetendő összeg 4,5 milliárd forint.

Nehéz elképzelni, hogy ez üzletileg megtérülő befektetés lenne, ugyanakkor a magyar sportolók számára egy újabb jó lehetőség, hogy 2017 után ismét hazai közönség előtt versenyezzenek egy világbajnokságon. A magyarok akkor két arany-, öt ezüst-, és két bronzéremmel az éremtáblázat kilencedik helyén zártak.

A medálokat egy kivétellel – az ezüstérmes férfi vízilabda válogatott – az úszók szállították, Hosszú Katinka 200 és 400 vegyesen is győzött, 200 háton második, 200 pillangón pedig harmadik lett. Az immáron 33 éves úszó korábban halmozta a versenyszámokat, ezúttal a két vegyes szám mellett „csak” 200 pillangón és a 4x200 méteres gyorsváltóban indul.

Az elmúlt időszakban mutatott formáját tekintve nem várhatjuk tőle, hogy ő legyen a hazai küldöttség legeredményesebbje, ugyanakkor Sós Csaba szövetségi kapitány bízik benne, hogy a csapat több érmet nyer, mint tavaly a tokiói olimpián, ahol csak Milák Kristóf állhatott dobogóra, 200 méter pillangón nyert, 100 méteren pedig második lett. A szakember Hosszút elsősorban 400 méter vegyesen tartja éremesélyesnek.

Milák - aki 2017-ben a Duna Arénában szerzett ezüstérmével robbant be a felnőtt mezőnybe - karrierje során először vállalt „hosszú étlapot”, ugyanis a 100 és a 200 méter pillangó mellett ezúttal a sprintszámban, 50 méteren, valamint 200 méter gyorson is kipróbálja magát.

A nyílt vízi úszóknál, akárcsak az elmúlt években, most is az éremesélyesek között van Rasovszky Kristóf, aki a legutóbbi világbajnokságon, 2019-ben a dél-koreai Kvangdzsuban 5 kilométeren diadalmaskodott, ezzel a szakág történetének első magyar világbajnoka lett, míg tavaly Tokióban az olimpiai számban, azaz 10 kilométeren a második helyen végzett. A nőknél Olasz Anna a legerősebb magyar versenyző, ő negyedikként zárt az ötkarikás játékokon.

A mindkét nemnél olimpiai bronzérmes vízilabdázók szokás szerint a dobogóért szállnak harcba, Bíró Attila, a nők kapitánya éppen csütörtökön véglegesítette keretét, amelyben tíz ötkarikás medállal rendelkező játékos is helyet kapott.

A szervezők arra kérik az eseményekre kilátogatókat, hogy autó helyett a közösségi közlekedést vegyék igénybe, ugyanis június 17. és július 3. között lezárják a Népfürdő utcát, egyebek mellett tilos lesz megállni a Duna Arénánál, a Margitszigeten a Hajós Alfréd uszoda előtt, valamint a Császár-Komjádi Sportuszoda környékén.

Az első nap programja

Műúszás:

9.00: egyéni rövid program, selejtező

13.00, 16.30: páros rövid program, selejtező (Farkas Dóra Linda, Gács Boglárka, tartalék: Hungler Szabina Mercédesz)

A női vízilabda-válogatott vb-kerete

Kapusok: Gangl Edina, Magyari Alda

Mezőnyjátékosok: Szilágyi Dorottya, Vályi Vanda, Gurisatti Gréta, Máté Zsuzsanna, Parkes Rebecca, Mahieu Geraldine, Keszthelyi-Nagy Rita, Leimeter Dóra, Rybanska Natasa, Faragó Kamilla, Garda Krisztina

Tartalékok: Farkas Tamara, Horváth Brigitta

Ha siker van, az csak a Fidesz sikere lehet. Ha a labdarúgó-válogatott Angliában nyer 69 év múltán, annak egy nem fideszes nemhogy nem örülhet: fáj neki!