„Több nyilvántartásba vett, közhasznú jogállású, évtizedes múltra visszatekintő előadó-művészeti szervezet egyetlen forint támogatást sem kapott (az előadó-művészeti célú támogatási programból) köztük az Átrium Színház, Pintér Béla és Társulata, a Proton Színház, valamint a kiemelt minősítéssel rendelkező Centrál Színház Nonprofit Kft. sem. Mivel 2022. június végéig a más pályázaton esetleg elnyert állami támogatást sem kapták meg, mára e színházak működése ellehetetlenült” - olvasható a Független Előadó-művészeti Szövetség nyílt levelében, melyet Csák János kulturális és innovációs miniszternek, valamint Hoppál Péter kulturális államtitkárnak címeztek.
Mint írják, az Emberi Erőforrások Minisztériuma az eredetileg meghirdetett keretösszegnél magasabb összeget fordított az előadó-művészeti többlettámogatásra, csak éppen nem a felhívása alapján novemberben benyújtott igényléseket bírálta el, hanem kategórián kívüli egyedi kérelmek alapján döntött 7 006 millió Ft támogatásról. Az egyedi kérelem benyújtásának – a közzétett döntések alapján – semmilyen korlátja vagy feltétele nem volt, bár az előadó-művészeti törvény alapján a központi költségvetési támogatás igénybevételének feltétele, hogy a támogatott szervezet szerepeljen az előadó-művészeti szervezetek nyilvántartásában, azaz minimálisan: főtevékenységként folytasson előadó-művészeti tevékenységet, legyen közhasznú jogállású.
„Az előadó-művészeti célú támogatási programból kapott 18 sportegyesület is (közöttük a 2021. évet 276 millió forintos nyereséggel záró FTC Labdarúgó Zrt.) egyenként 2,5 millió forintot (összesen 45 millió forintot) arra, hogy a Mező Ferenc Program keretében cirkuszi műsoron, annak megtekintése után cirkuszpedagógiai foglalkozáson vegyenek részt”.
Egyúttal emlékeztettek, hogy a 2021. novemberében igénylést benyújtók széles körének „Elbírálás alatt” státuszú az igénylése immár hét hónapja. 2020-ban és 2021-ben, amikor az Egyedi (kategórián kívül) nyújtott támogatások összege meghaladta a 10 milliárd forintot, az addig „Elbírálás alatt” státuszú kérelmeket forráshiányra hivatkozással utasították el az adott év december végén. A minisztérium döntésének elmaradása sérti a gazdasági versenyt azon esetekben, ahol az azonos kategóriában pályázó, azonos jogállású (pl. kiemelt minősítésű vagy befogadó színházi tevékenységet folytató) szervezetek közül egyesek igénybejelentését elbírálta, mások igénybejelentését figyelmen kívül hagyta a támogató.
Éppen ezért a civil szervezet vezetősége azt kéri Csák Jánostól és Hoppál Pétertől, hogy „a kulturális közfeladatot ellátó színházak fennmaradása érdekében a pozitív támogatási döntés közzétételére mielőbb sor kerüljön”.
(A hvg.hu nyomán.)
Gyorssegélyt ad Budapest az Átriumnak