;

adótörvény módosítás;kisadózó vállalkozók tételes adója;

- Mari néni katája

Vízvezetékszerelő duguláselhárítást vállal. Céges irodák ne keressenek, feléjük nem vagyok számlaképes! - valahogy így szólnak majd a kata kinyírása után a szakik apróhirdetései. Na de hogyan hirdetik majd magukat a szabadúszó műfordítók, írók, újságírók, színészek, weblapkészítők? Szeptembertől ők már nem lehetnek katás vállalkozók, hiszen eddig cégeknek számláztak.

Nem azért, mert bújtatott foglalkoztatásban voltak cinkosok, hanem mert ma Magyarországon így tudtak megélni. Egy színész több színházban is játszik, szinkronizál, filmet forgat. De ebből még nem dől a pénz. Sokuknak mellette van „rendes” állása is, mert valamiből élni kell. Számos gyógypedagógus, terápiás szakember is katás vállalkozóként kereste meg a megélhetésre valót a szánalmas intézményi fizetése mellett, s teremtette meg az állam helyett a fogyatékkal élők ellátását. A szabadúszó írók, újságírók, fotósok, grafikusok is több helyre dolgoznak. Weblapra minden vállalkozásnak szüksége van (volna), ám emiatt nem fognak teljes állásba felvenni egy grafikust.

A katának köszönhetően eddig legalább volt szerződés és adóbefizetés az ilyen munkák mögött. Ennek most vége, a lakáskasszákhoz hasonlóan a katát is két nap alatt kinyírta a kormány. Többé nem lehet cégnek számlázni, mellékállásban katázni. Még egy hete sincs ugyan, hogy az uniós pénzek megszerzése érdekében beígérték: csökkentik a gyorsított jogalkotások arányát, lesz társadalmi egyeztetés. Az a pénz azonban egyelőre nem jön. A pánik hatalmas.

De azért ne gondoljuk, hogy nincsenek háttérszámítások a több százezer kisvállalkozó ellehetetlenítése mögött. A NER-lovagoknak ez nem fog fájni. Mari néni meg a faluban továbbra is berakhatja Juliska néni haját, és nyugodtan ki is számlázhatja katásan az árát. Céges megrendelése sosem lesz, a konkurenciától őt megvédő kormányának viszont örökké hálás marad.