A kertészkedés bizonyítottan egészséges és örömteli foglalatosság, de ahogy egyre többen fedezzük fel a kertben végzett munka örömeit, a kezdéshez alapvető ismeretekre van szükség a növényekkel, a tájépítészettel és a talajjal kapcsolatban. Például: mit, hova és mikor kell ültetni? Ezek voltak az alapkérdések, amelyekkel kapcsolatban a Draw Me A Garden (DMAG) („rajzolj nekem egy kertet”) start-up társalapítója, Florent De Salaberry rájött arra, hogy „sokan szeretnének kertészkedni, de többségük egyszerűen nem rendelkezik a kezdéshez szükséges szakértelemmel vagy önbizalommal”.
A DMAG egy alkalmazás- és weboldal-szolgáltatás, amely személyre szabott 3D-s terveket kínál a kerttervezéshez. Segítségével a kezdő kertészek bármilyen telket könnyedén fenntartható kertté alakíthatnak át. A cég nevét A kis herceg című gyermekkönyv ihlette, amelyben a kis herceg kéri a mesélőt, hogy „rajzoljon neki egy bárányt”: így kezdenek beszélgetni és kapcsolatba kerülni egymással. De Salaberry elmondása szerint az alkalmazás digitális eszközöket használ hasonló módon, hogy segítsen az embereknek kapcsolatba kerülni a természettel a kertjükben. A DMAG szolgáltatás kreatív ötletekkel, ültetési tippekkel és – ami a legfontosabb – az összes növény házhoz szállításával segíti a vásárlókat álmaik kertjének megtervezésében.
Az ügyfelek egy műholdas térképen megjelölik a kertjüket az interneten. Ezután megadják a már meglévő funkciókat, például ha van rajta terasz vagy egy játszóhely a gyerekeknek, majd kiválasztják a kívánt kert stílust, például az angol,- vagy a mediterrán kert. A háttérben a DMAG algoritmusa ezeket az adatokat a hellyel kapcsolatos ismeretekkel (talajtípus, tengerszint feletti magasság, tájolás) együtt a tökéletes kert megtervezésére használja. Az ügyfelek a DMAG weboldalán 3D-s nézetben láthatják az elkészült kerttervet. Egy átlagos szállítás 200–300 növényből áll. Ezek biológiailag lebomló kartonvázakba csomagolva érkeznek, amelyek pontosan a kert méretére vannak vágva, és az elültetési módjára vonatkozó útmutatásokat is tartalmaznak.
A DMAG csapata egyelőre Franciaországban, Belgiumban és Luxemburgban szolgáltatat. A további uniós tagállamokban és az Egyesült Államokban történő terjeszkedés már előkészítés alatt áll.
A cikk eredetileg a Horizon magazinban, az Európai Unió kutatási és innovációs magazinjában jelent meg.
Túl a sövényen
A kert fenntartásában a TrimBot2020 nevű robot segíthet. Az ötletgazda Bob Fisher, az Edinburgh-i Egyetem számítógépes látásra és robotikára szakosodott professzora. Találmánya az egyik első olyan kertészeti robot, amely nem pusztán fűnyírásra képes. Ez az autonóm jármű rózsákat metsz, sövényt nyír, és más módokon is alakítja a növényzetet, miközben automatikusan navigál a kertben. Ennek érdekében a robot több kamerából álló gyűrűt használ, hogy 3D-s térképet rajzoljon a kertről, ezenkívül pedig néhány robotizált metszőollót és nagy adag számítógépes számítási teljesítményt is tartalmaz. „Tíz kamera együttműködéséből jön létre a kert 3D-s modellje, pontosan úgy, mint ahogy mi látnánk” – mondja Fisher. Ezek a kamerák 360 fokos képet biztosítanak a robotnak az összetett kerti terepről. A robot egyezteti a látottakat a felhasználók által kézzel rajzolt térképpel is. Parancsra a TrimBot odagurul a bokorhoz, letapogatja, és létrehozza az adott növény számítógépes modelljét. „Ha megvan az elképzelése arról, hogy hol vannak a szárak, kinyitja a sövénynyíróval ellátott robotkart, és elkezdi lenyisszantani az ágakat” – mondja Fisher.
A jelenleg kapható robotfűnyírók esetében a felhasználóknak rendszerint ki kell jelölniük egy pontos területet a nyíráshoz, és a robotot a megfelelő helyre kell helyezniük a kezdéshez. A TrimBot-technológia célja, hogy lehetővé tegye a holnap robotjai számára, hogy ezt saját maguk végezzék el.