;

Nagy-Britannia;Rishi Sunak;Liz Truss;

- Harc a kormányfői tisztségért

Boris Johnson dicséretével zárult Rishi Sunak és Liz Truss első tévévitája, miközben a Downing Street 10. lakója szívesen maradna.

Hétfő este a közszolgálati BBC rendezte meg a Konzervatív Párt, egyben a szigetország kormányfői tisztségéért folytatott kampány első élő tévévitáját. A főszereplők nem sok időt kaptak a fellélegzésre, már kedd este újabb párbaj várta őket a legnagyobb bulvárlap, a The Sun és Rupert Murdoch új fóruma, a TalkTV szervezésében, míg jövő csütörtökön a Sky News stúdiója várja Rishi Sunak volt pénzügy- és Liz Truss most is hivatalban lévő külügyminisztert. Mire ez utóbbi fórumra sor kerül, a Konzervatív Párt mintegy 160 ezer tagjából sokan leadhatták voksukat az augusztus 1-jén nyitó online és postai szavazás során. Két érdekességet érdemes megemlíteni.

Ellentétben a Labour 2015-ben alkalmazott módszerével, amikor Jeremy Corbyn sikeresnek bizonyult korteshadjárata közben tömegesen léptek be csekély tagsági díj ellenében szélsőbalos aktivisták a pártba, a toryk most folyó vetélkedésének kimenetelébe csak azok szólhatnak bele, akik még bőven Boris Johnson lemondása előtt, június 3-át megelőzően kötelezték el magukat a konzervatívok mellett. Ami viszont teljesen újszerű eljárás: szeptember 2-án délutánig, a voks lezártáig bárki megváltoztathatja a véleményét, visszavonva korábbi döntését. Ez a trükk ad igazán értelmet a hosszú "szépségversenynek" és kedvezhet a közvélemény-kutatásokban egyelőre Liz Truss mögött kullogó, de különösen gazdasági téren felkészültebb Rishi Sunaknak.

A jelenlegi megélhetési válság, az aktuálisan 9,4 százalékos infláció közepette érthetően a gazdasági, azon belül is elsősorban a fiskális, főleg adóztatási tervek dominálták Sunak és Truss hétfő esti küzdelmét elsősorban a párttagok, de tágabb értelemben az egész társadalom rokonszenvéért, hiszen bármelyikük is jön ki jobban a szeptember 5-re eldőlő szavazásból, legkésőbb 2024. decemberében az egész ország határoz jövőjükről. A fazekas iparáról híres közép-angliai Stoke-on-Trentben megrendezett tévévita annak ellenére volt ellenséges, személyeskedő, majdhogynem durva, hogy előzetesen több konzervatív nagyágyú is óvott a "kék a kék elleni", a világ legrégebbinek tartott demokratikus mozgalma tekintélyét lejárató háborúskodástól. A mindeddig éppen túl udvariasnak, simulékonynak tűnő Rishi Sunak kifejezetten arrogánsan támadta meg Liz Trussnak az azonnali adócsökkentésre vonatkozó tervét. Kidomborította, hogy még a külügyminiszter közgazdasági guruja, a tekintélyes Patrick Minford professzor is azt állította, a "40 milliárd fontos, fedezet nélküli adócsökkentés 40 milliárd font új államadósságot jelentene és 7 százalékra vinné fel a (jelenleg 1,25 százalékos) alapkamatot, ami több ezer fonttal emelné meg a lakáshiteleket, emberek millióit taszítaná nyomorba, egyben teljesen kizárná, hogy megnyerjük a következő választást". Sunaknak arra a költői kérdésére, „mi az értelme a Konzervatív Pártnak, ha nem a józan, óvatos pénzpolitikát követi”, Truss "visszautasította a negatív, deklinista hangnemet", hozzátéve, "Rishi óvatossága recesszióba sodorja a gazdaságot". Még hangzatosabb volt a pénzügyi szakember kijelentése, mely szerint kihívója "az ország hitelkártyájára költ, aminek rendezése majd a gyermekekre és unokákra marad".

A külpolitikáról szóló részben a Kínához és Oroszországhoz fűződő viszonyról esett szó, a felek azon veszekedtek, ki támogatta jobban korábban a szorosabb együttműködést és ki jött rá hamarabb, hogy a Nyugatnak nem szabad ugyanazt a hibát elkövetnie Pekinggel, mint Moszkvával szemben, azaz keményebben kellett volna és kell most fellépni. Liz Truss határozottan elutasította, hogy az Egyesült Királyság "közvetlenül avatkozzon be az ukrajnai konfliktusba, hiszen nem egy NATO-tagországról van szó". A súlyos témák mellett immár elkerülhetetlen vádaskodások hangzottak el Sunak költséges öltözködéséről és privát oktatásáról, amit ő indiai bevándorló szülei éjt nappallá tévő kemény munkájának eredményeként méltatott. A vita végén Sunak, akinek lemondása katalizálta Johnson bukását, tízből tíz, a lojális Truss hét pontra értékelte a távozó vezető teljesítményét, bár utóbbi még a kormányába is meghívná. A program után tory párttagok között rendezett gyorsfelmérésből Truss került ki jobban, 47 százalékot kapott Sunak 38 százalékával szemben.

Mindeközben maga BoJo családjával együtt nagyrészt kedvelt vidéki rezidenciáján, Chequersben múlatja az időt, ahol a napokban fogadta Lord Cruddast, a nagyvonalú tory donort, aki kampányt indított hivatalban tartása érdekében. A petíciót több mint tízezren írták már alá, míg Johnson maga állítólag azt mondta jótevőjének, "ha tehetné, egy varázskendővel mindent eltörölne egy másodperc alatt, ami megakadályozza abban, hogy kormányfő legyen". A Downing Street 10. viszont megerősítette: "A kormányfő lemondott pártvezetői pozíciójáról és kifejezésre juttatta szándékát, hogy utódja megválasztása után távozik miniszterelnöki tisztségéből is". 

Elég nagy visszhangja lett a miniszterelnök fajelméleti kijelentéseinek.