EU;Magyarország;versenyképesség;lemaradás;digitalizáció;

- IVSZ: sereghajtók között van a digitális tudásunk az egész Európai Unióban

Különösen a magyar vállalkozások kerültek hátrányba, ami a cégek versenyképességét is lerontja, de a lakosság sem lehet büszke.

Továbbra is lesújtók Magyarország számára az Európai Unió tagállamainak Digitális Gazdaság és Társadalom Index (DESI) legfrissebb, 2022-es eredményei – derül ki az az IVSZ – Szövetség a digitális gazdaságért lapunkhoz eljuttatott közleményéből. A digitális fejlettséget mérő uniós index szerint ugyanis Magyarország a 27 EU-tagállam közül a sereghajtók között, a 22. helyen áll, még úgy is, hogy a tavalyihoz képest egy helyet előre lépve, megelőztük Szlovákiát.

Utóbbi az e-közigazgatási szolgáltatások növekvő igénybevételének köszönhető, valamint annak, hogy viszonylag jól teljesítünk a digitális (vezetékes és mobil) infrastruktúrában. Eredményeink azonban különösen a lakosság, az állampolgárok digitális készsége és a vállalkozások digitális felkészültsége terén számítanak gyengének. A DESI-rangsorban a 22. hely továbbra is nagyon súlyos elmaradást jelent az uniós átlagoktól, szinte valamennyi dimenzióban.

A vállalkozások tekintetében nagy elmaradás mutatkozik a digitalizáció, az adatgazdálkodás és a felhőszolgáltatások igénybevétele terén. A digitális technológiák integrációja dimenzióban Magyarország – Románia és Bulgária társaságában még hátrébb, a 25. helyen szerepel. A digitális közszolgáltatások köre és minősége is elmarad az uniós átlagtól, különösen a határon átnyúló szolgáltatások esetében.

Mint írják, az IVSZ a magyar digitális gazdaság szereplőinek közös platformjaként  a közelmúltban tette közzé az Összefogás a digitális Magyarországért című kiáltványt. Lemaradásunk a magyar gazdaság versenyképességét is kockára teszi. Ezért javaslataik a digitális munkaerőhiány enyhítésére, az ágazati digitalizáció felgyorsítására, a kkv-k, az adatgazdaság, az innováció és a startup ökoszisztéma fejlesztésére irányulnak.

Sokba kerülhet, ha nem tudja.