Az ENSZ-főtitkár hozzátette, a túlélőket „életük végéig sújtja a radioaktivitás átka, amit folyamatos egészségügyi problémák és az atombombázás miatti, élethosszig tartó megbélyegzés kísér. Mint elékeztetett rá, találkozott a „hibakusaként” ismert túlélők egyik csoportjával, akiknek száma évről évre fogyatkozik. „Rendíthetetlen bátorsággal osztották meg velem, hogy mit éltek át 1945-ben azon a borzalmas napon.”
Ezzel kapcsolatban az ENSZ-főtitkár megjegyezte, itt az ideje annak, hogy a világ vezetői megértsék, milyen veszélyeket jelentenek a nukleáris fegyverek. „Az atombombák léte értelmetlen. Nem nyújtanak biztonságot vagy védelmet. Kizárólag halált és pusztítást okoznak.” Mégis, most fennáll a veszélye annak, „hogy megfeledkezünk 1945 tanulságairól.”
Emlékeztetett az új fegyverkezési versenyre: a kormányok dollár-százmilliárdokat költenek felhalmozott nukleáris fegyvereik fejlesztésére. „A világon mintegy 13 000 a nukleáris fegyverek száma. A komoly nukleáris felhanggal rendelkező geopolitikai válságok mind több helyen fordulnak elő, a Közel-Kelettől a Koreai-félszigeten át, egészen Ukrajna Oroszország által történt megszállásáig.”
Az ENSZ főtitkára megállapította: az emberiség ismét a tűzzel játszik. „Csak egy hiba, félreértés vagy tévedés választ el bennünket az armageddontól.” A vezetőknek nem szabad tovább kísérteniük a végítélet napját és örökre fel kell hagyniuk a nukleáris fenyegetés eszközével – tette hozzá António Guterres.
„Elfogadhatatlan a nukleáris fegyverekkel rendelkező államok számára, hogy elismerjék az emberiség végét jelentő nukleáris háború lehetőségét. Véget kell vetni a nukleáris fegyverekkel való riogatásnak” – hangoztatta Guterres.
A világszervezet főtitkára rámutatott, az egyetlen megoldás, ha egyáltalán nincsenek nukleáris fegyverek. „Ehhez szükség van a párbeszéd, a diplomácia és a tárgyalások összes módjának igénybevételére.”
Reménykedésre ad okot, tette hozzá, hogy New York-ban a világ vezetői részt vettek a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés aláíróinak tizedik felülvizsgálati konferenciáján. „Ennek a szerződésnek köszönhetően nem került sor nukleáris fegyverek használatára 1945 óta. A szerződés ugyanis jogilag kötelező erővel bíró vállalásokat tartalmaz a nukleáris leszerelés elérése érdekében – felgyorsítva azt –, ugyanis ez az egyetlen módja annak, hogy egyszer és mindenkorra megszabaduljunk ezektől a borzalmas fegyverektől.” „Lépésről lépésre haladva közösen tüntessük el ezeket a fegyvereket a Föld színéről” – hangoztatta az ENSZ-főtitkár.