Tudomány;átültetés;vese;vércsoport;

- Átalakítható a vese vércsoportja

A Cambridge-i Egyetem csapatának munkája jelentősen növelheti a ritkább vércsoportú emberek esélyét a szervátültetésre.

Az közismert, hogy vérátömlesztéskor nagyon is számít, milyen vércsoportba tartozik az, aki adja a vért és az is, aki kapja. (Lásd keretes anyagunkat.) A szervátültetésnél ugyanilyen fontos a donor és a beültetésre váró páciens vércsoportja, hiszen összeférhetetlenség esetén kilöködés vár a beültetett szervre. A Guardian szemlézte a Cambridge-i Egyetem honlapján megjelent cikket, amely szerint két kutató forradalmi áttörést ért el: sikerült 0-ás vércsoportúvá tenniük három átültetésre váró vesét, ami azt jelenti, bárkibe beültethetővé váltak. Ehhez egy olyan eszközt használtak, amely oxigéndús vérrel látta el donorveséket, hogy jó állapotban legyenek fenntarthatók, és a vért egy enzimmel is ellátták.

Az enzim “molekuláris ollóként” működve eltávolította a vértípus-markereket az erek falairól, így a vesék 0-ás vércsoportúvá váltak. “Az önbizalmunkat nagyon megnövelte, amikor egy emberi veseszövet-darabot kezeltünk az enzimmel, és láttuk, hogy az antigének eltűntek. Kiderült, az eljárás működik, ezután már a teljes szerven is kipróbálhattuk. A szerkezet segítségével egy B-típusú vesét néhány óra alatt 0-sá lehetett változtatni” - mondta Serena MacMillan, a Cambridge-i Egyetem PhD hallgatója. Most a kutatóknak azt kell, kideríteniük, a vesék hogyan működnek a beültetés után a páciensek saját vérével. Az említett készülékkel azt is meg lehet figyelni, hogyan reagálnak a vesék, ha különböző csoportú vérrel látják el őket.

Az etnikai kisebbségekhez tartozók körében nagyobb a valószínűsége, hogy valaki a ritkább B-csoportba tartozik” - mondta, Mike Nicholson, a Cambridge-i Egyetem szervátültető-sebész-professzora. Ezért nekik sok esetben több, mint egy évet is kell várniuk egy átültethető vesére, ráadásul közöttük kisebb a hajlandóság szervdonációra. Miközben 2020-2021-ben az Egyesült Királyságban az átültetésre várók 33 százaléka tartozott a fekete kisebbséghez, a donoroknak csak 9 százaléka származott fekete és más kisebbségek köréből. “A kutatások, amelyeket Nicholson és MacMillan végzett potenciálisan mérföldkőnek számítanak. Több mint ezer etnikai kisebbséghez tartozó, vesére váró ember számára csillantják fel a reményt” - jelentette ki Aisling McMahon, Kidney Research UK jótékonysági alapokon működő vesekutató intézmény - amely a kísérleteket finanszírozta - igazgatója. Mielőtt a kutatók klinikai tesztelésekbe kezdenének más vércsoportokkal is elvégzik a kísérleteket.veseve

Nem mindegy ki adja és ki kapja

Az AB0 nemzetközi szinten elismert vércsoport rendszer. A négy alapvető vércsoport az A, B, AB és 0. A betűk két külön antigént jelölnek, a 0 pedig azt jelenti, hogy egyik antigén sem található meg a vörösvértesteken. Ezeket egy gén határozza meg a szervezetben, amiből az következik, hogy az emberek az öröklődés alapján 6 csoportba tartozhatnak: A, A0, B, B0, AB, 00. Minden vércsoport a saját antigénjét tartalmazza, a véradás alapszabálya az, hogy senki nem kaphat olyan vért, amiben számára idegen antigén található, vagyis egy adott antigén nem találkozhat az ő típusához tartozó antitesttel. Az AB vércsoport éppen ezért mindenkitől kaphat vért, mert A és B antigén is van a vérében, viszont nem termel antitesteket, azaz ellenanyagokat. A 0 vércsoportnál egyik antigén sem szerepel, éppen ezért ők nem kaphatnak sem az A-tól, sem a B-tól, sem az AB-től, ellenben mindenki másnak adhat vért.

A hőségriasztás szerdától szombatig lesz érvényben.