Vodafone;Gulyás Gergely;

- A meteorológia hete

Azt állította Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (sajtótájékoztatóján), hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetőinek menesztésére a látványosan téves augusztus 20-i előrejelzésektől függetlenül is sor került volna. „Ez nem az utolsó, hanem az utolsó utáni csepp volt a pohárban” – mondta a miniszter.

Ezzel szemben a tény az, hogy ha már valóban korábban tele volt a pohár, akkor az operatív törzs ülésére nem az OMSZ-t kellett volna meghívni, hanem helyettük a honvédség meteorológusait, mert olyanok is vannak. Éppen augusztus 20-a előtt néhány nappal tartottak ünnepi állománygyűlést a Magyar Honvédség Geoinformációs Szolgálatánál, és felolvasták nekik a honvédelmi miniszter üdvözletét, amely kiemelte, hogy a jelenlegi szokatlanul nehéz nemzetközi helyzetben „maximális helytállásra van szükség a szakterületük részéről”. Ha már a kormány nem bízott a polgári meteorológusokban, miért nem bízott a katonákban? Tele van a kormány pohara.

Azt is állította Gulyás (ugyanott), hogy „az a kormányzati és jegybanki szándék, hogy a forint erejét őrizzük meg, fontos üzenet a piacoknak”. Mint mondta, ezért terveztek olyan költségvetést, amely tartható.

Ezzel szemben a tény az, hogy tarthatatlan költségvetést terveztek, és ezt jól tudták akkor is, amikor júliusban elfogadták. Hogy csak egyetlen adatot emeljek ki: 5,2%-os inflációval tervezni a jövő évre, amikor idén valószínűleg elérjük a 20%-os áremelkedést, nevetséges. Nem csoda, hogy a forint euró árfolyama megint 410 körül van. Szóval értik a piacok az üzenetet, hogyne értenék. Csak mintha az Orbán-kormány más nyelven beszélne, mint ők.

Azt állította tovább a miniszter (ugyancsak a kormányinfón), hogy a részben az állam tulajdonába kerülő Vodafone nyereségéből akár a pedagógusbéreket is lehet majd emelni.

Ezzel szemben a tény az, hogy nem lehet. Részben azért, mert a cég jövedelemtermelő képessége (az úgynevezett EBITDA) legutóbb 65 milliárd forint volt, ami még a vállalat megvásárlásához szükséges hitelek kamatait sem biztos, hogy képes fedezni. Részben meg azért, mert a pedagógusok érdemi béremelésére minden évben több százmilliárd forintot kellene fordítani, ami soha nem fog bejönni a Vodafone nyereségéből (aminek a fele nem is az államot fogja megilletni). Most már csak az a kérdés, hogy a miniszter tudatlan, vagy az újságírókat nézi hülyének. Netán az országot?

Azt állította ezen kívül Gulyás Gergely, hogy ha van egy hely, ahonnan az új magyar vagyonnyilatkozati rendszer semmiféle kritikával nem illethető, az Brüsszel, mert ugyanazt a rendszert vezettük be, amely az európai parlamenti képviselőkre vonatkozik.

Ezzel szemben a tény az, hogy az európai parlamenti képviselők nem hozhatnak törvényeket, ellentétben a magyar parlamenti képviselőkkel, vagyis tényleges, korrupcióval esetleg megvehető befolyásuk minimális. Másrészt pedig ha az EU-ban és az unió nyugati tagországaiban rábizonyítják egy politikusra a korrupciót, akkor abba belebukik. Ellentétben Magyarországgal, ahol ilyenkor sincs semmiféle látnivaló. Tessék továbbmenni!

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.