Azt állította Orbán Viktor (a német Bosch cég budapesti Innovációs Kampuszának felavatásán), hogy „nálunk nem lesz energiahiány. Ez nem egy jóslat, ez egy ténybejelentés. Magyarországon lesz elég gáz és lesz elég villany is, vagyis energiahiány miatt nem kell leállítani és bezárni egyetlen gyárat sem.
Ezzel szemben a tény az, hogy a „ténybejelentésnek” nincs ténybeli alapja, ugyanis az orosz gázszállítások csak az éves magyar fogyasztás felét fedezik. És bár remélhető, hogy a magyar termelésből, valamint egyéb beszerzésekből meglesz a szükséges mennyiség, ez még messze nem tény. Annyira nem, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely a kormány üléséről szóló tájékoztatóján bejelentette, hogy az állami intézmények és az állami tulajdonú gazdasági társaságok gázfogyasztását 25 százalékkal csökkenteni kell, a fűtést pedig csak 18 fokig engedélyezik. A mégiscsak létező energiahiány tehát a gazdaságot is sújtani fogja, ha máshogy nem, kiugró árakkal, amelyek miatt például már le kellett állítani a műtrágyagyártást. Ez nem jóslat. Tény.
Azt állította továbbá Orbán (ugyanott), hogy „amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, Brüsszelben azt mondták nekünk, hogy a szankciók majd megállítják a háborút és térdre kényszerítik a háborút indító felet. (…) És mit tapasztalunk? A háború zajlik, és úgy tűnik, hogy hosszú távon is velünk marad. Az oroszok meggyengítésére tett kísérletek nem jártak sikerrel.”
Ezzel szemben a tény az, hogy a szankciókat nem azért vezették be, hogy megállítsák a háborút – ezt nem is feltételezte senki –, hanem azért, hogy határozott választ adjanak az orosz agresszióra, és megnehezítsék az oroszok háborúját. Ez meg is történt; az orosz gazdaság termelése visszaesett, az orosz hadsereg előretörését pedig (az ukrán hadsereg felfegyverzésével) sikerült megállítani. Ha ez nem az oroszok meggyengítése, akkor semmi.
Azt is állította a miniszterelnök (szintén a Boschnál), hogy „nem tudom, meddig csinálják ezt a szankciós politikát Brüsszelben, de azt biztosan mondhatom, hogy a baj csak egyre nő”.
Ezzel szemben a tény az, hogy a baj nem a szankciós politika, hanem Putyin miatt nő. Ha nem indított volna háborút Ukrajna ellen, ha nem ragaszkodna újabb és újabb területek elfoglalásához vagy megtartásához, ha nem állítaná le a földgázszállításokat Európába, akkor nem alakult volna ki ilyen válságos helyzet. De ha Orbán szerint az a megoldás, hogy Ukrajna és Európa adja meg magát, és fogadja el Putyin feltételeit, akkor a baj még annál is nagyobb, mint amekkorának beállítja.
Azt állította Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője (Facebook-oldalán), hogy „a szankciók válságot okoznak! Gyurcsányék továbbra is támogatják a szankciókat. Gyurcsányék miatt van válság. Ennyi.”
Ezzel szemben a tény az, hogy nemcsak Gyurcsányék támogatják a szankciókat, hanem Orbánék is. Éppen ezen a héten döntött az Európai Unió több mint ezer, érvényben lévő szankció meghosszabbításáról, és Magyarország ezt jóváhagyta. Vagyis ezek szerint Orbánék miatt van válság. Ennyi.
—
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.