Csehország;film;Nemzeti Filmintézet;

2022-09-10 22:42:00

A vak hadvezér és a milliárdok

Csütörtökön kerül a cseh mozikba a mintegy félmilliárd koronából (körülbelül 7,7 milliárd forint), nemzetközi koprodukcióban készült az eddigi legdrágább cseh film, a Petr Jakl rendezte Jan Žižka. 

A cseh filmgyártás történetének legdrágább produkciójának Prágában tartott nemzetközi premierjén a rendező elmondta, hogy a Jan Zsizskát elsősorban cseh filmnek tartja, és a cseh közönség számára készítette. Igaz, a színészgárda nemzetközi: Ben Foster amerikai színész alakítja a címszerepet, Bores főúrt a kétszeres Oscar-díjas brit Michael Caine játssza. Bores kitalált személy, a gyenge és adósságokkal küszködő IV. Vencel király tanácsadója. A további főszerepekben a német Til Schweiger, a brit Matthew Goode és az angol-ausztrál színésznő, Sophie Lowe tűnik fel.

Jan Žižka – avagy Magyarországon elterjedt nevén Zsizska János – 1360 körül született cseh nemesi család gyermekeként. Egyszerre volt zseniális stratéga és innovatív hadmérnök, így rövid idő alatt félelmetes hadsereget kovácsolt a főként földművesekből és kisebb részt városi polgárokból álló táboritákból. Karrierje során több mint száz ütközetből került ki győztesen, igaz mindkét szemét sérülés érte, de a vakság sem állította meg. Sikeresen verte vissza husziták leverésére küldött keresztes hadakat és rendre felülkerekedett a különféle huszita irányzatok belső konfliktusaiban is. Lényegében egyetlen sikertelen katonai vállalkozása volt: amikor seregeivel támadást indított Zsigmond ellen és megpróbált betörni Magyarországra, ám seregeink megállították őt. Sajnos a magyar filmbemutatótól nincs hírünk.

Úgy tűnik, a cseh történelmi filmes agenda magasabb szinten pörög, mint a magyar. Igaz, összességében többet költünk történelmi filmre, mint ők, legalábbis ez derül ki, ha összeadjuk a Nemzeti Filmintézet ilyen művekre adott támogatásait. A Hadik (2,37 milliárd), az 1241 - A nyugat kapujában (1,26 milliárd) és a Most vagy soha! (4,53 milliárd) támogatása együttesen meghaladja a nyolcmilliárd forintot. Illetve, ha hozzászámoljuk a magyar állam által garantált filmszakmai adókedvezményt, akkor a támogatások összege átlépi a tízmilliárd forintot. Igaz, ez három film, ám A-kategóriás és Oscar-díjas színészek nélkül.