Hiánycikk lett a hatósági áras tej – erről számolt be az RTL Híradó.
A csatorna nézői több helyről küldtek üres polcokat ábrázoló felvételeket, vidéki vásárlók is panaszkodtak a jelenség miatt.
Egy békéscsabai lakos arról számolt be a híradónak, hogy csak 300-400 forintos tejeket kap, 2,8-as nincsen, pedig az csak 209 forint lenne. Egy másik vevő azt mondta, bár kitartóan próbálkozott, három üzletláncnál sem kapott a hatósági áras tejből.
A beszámoló szerint a Baranya megyei Diósviszló kis boltjában is csak a drágábbat találják meg a vásárlók. A helyi bolt tulajdonosa, Balogh-Gál Erika szerint a nagykereskedőknél nincs belőle, a multiknál pedig ők is csak üres polcokat találnak.
Emlékeztetnek arra, hogy a kormány, miután januárban több alapvető élelmiszer mellett a tavaly októberi áron rögzítette a 2,8%-os UHT tej árát, azt is előírta, hogy ugyanannyit kell belőle tartani, mint korábban.
A Tej Terméktanács szerint rendelnek is, tekintve, hogy
a hazai gyártók augusztus végéig már 70 százalékkal többet adtak el a tavalyi év azonos időszakához képest.
„Elképzelhető, hogy a vásárlói igények olyan magasak, hogy időnként logisztikai fennakadások lehetnek. Egyértelműen az látszik, hogy óriási az igény a fogyasztók részéről, és az is látszódik, hogy ez a tejkategória kannibalizálja más fogyasztói folyadéktej kategóriák eladásait” – fogalmazott Harcz Zoltán, a terméktanács ügyvezető igazgatója.
Tehát a drágább tejekből jóval kevesebb fogy – állapítják meg. A KSH adatai szerint egy év alatt
közel 55 százalékkal nőtt a tejtermékek ára. Az árstopos, 2,8%-os tartós tej átlagára augusztusban 281 forint volt, a pasztőrözött 2,8%-os tejért viszont átlagosan már 414 forintot kell fizetni.
Kormány: a háború és Brüsszel
A híradó a jelenséggel kapcsolatban az alábbi kérdésekkel fordult a kormányhoz:
Mi a kormány álláspontja a kialakult helyzetről? Rendben van, hogy a boltok már nem tartják ezt a terméket?
Előfordult, hogy azért bírságoltak meg kereskedelmi egységeket, akár üzletláncokat, mert nem tartottak annyit a hatósági áras termékből, mint kellett volna?
Mi lehet az oka annak, hogy már nem kapható a boltokban a hatósági áras tej?
Mikor dönt a kormány arról, hogy meddig tartják fent az árstopot többek között a tejre, mikor értesülhet erről a döntésről a lakosság?
A kérdésekre az Agrárminisztérium válaszolt.
„A magyar kormány azért döntött az élelmiszerárstopról, hogy megvédje a magyar lakosságot az elhúzódó háború és az elhibázott brüsszeli szankciók okozta inflációtól és az áremelkedéstől. Vizsgáljuk, ha a kereskedők az árstoppal érintett termékeken keletkező veszteséget más termékek árába fogják beépíteni, vagy ha a megfelelő mennyiség nem áll a fogyasztók rendelkezésére. A kormány korábbi döntése értelmében az ársapkát határozott időre vezette be, a jelenlegi szabályozás szerint október 1-ig van érvényben, de folyamatosan vizsgálja helyzetet, és dönt majd az árstopok ügyében” – írták.
A csatorna emlékeztet arra, hogy Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi kormányinfón a gázról beszélve elárulta a rögzített árak veszélyét.
„Ha én megállapítok egy árplafont, és nem tudom megtermelni ezt a terméket, nem tudom garantálni, hogy ebből elegendő legyen, akkor abból hiány lesz” – fogalmazott.
Ígérete szerint a kormány legkésőbb a jövő héten dönt arról, hogy október elseje után is fenntartják-e az élelmiszerek árstopját.
Hidegebb lesz az állami intézményekben, lehet, hogy hitelből veszik meg a Vodafone-t – Kormányinfó percről percre