Irán;temetés;tüntetés;halál;nők jogai;

Életet követelt a hidzsáb, Mahsza Amini temetése rendszerellenes tüntetéssé nőtte ki magát

„Halál a diktátorra!” skandálta a tömeg a 22 éves Mahsza Amini temetésén a nyugat-iráni Kurdisztán területén fekvő Saghezben. 

Az iszlám köztársaságban nem szokványos, hogy bármilyen okból utcára vonuló tiltakozók Ali Hamenei ajatollaht vegyék célba, ezúttal viszont az ország első számú vezetője ellen irányult a gyászszertartás után egyre nagyobb számban tüntetők haragja.

Aminit múlt kedden vette őrizetbe a nők számára kötelező fejkendő, a hidzsáb viselésére vonatkozó szigorú szabályokat ellenőrző erkölcsrendészet, amely azt kifogásolta, hogy a nő nem kellőképpen szabályosan viselte fejfedőjét. A fiatal lány az őrizetben esett össze, onnan szállították a 460 km-re lévő főváros, Teherán egyik kórházába. Az Al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió beszámolója szerint az orvosok itt már  kómában vették át.  A hatóságok állítják, az erkölcsrendészeten nem verték meg a nőt, aki épp „oktatáson” volt, amikor váratlanul  összeesett. Családja nem fogadja el a hatósági magyarázatot,mert a lány nem szenvedett szívbetegségben.

Amini a teheráni kórházban hunyt el pénteken. Temetését szombaton tartották szülővárosában, ami tömegeket vonzó rendszerellenes tüntetéssé nőtte ki magát. A gyászolók és tüntetők többek között a lány halála körülményeinek tisztázását követelték. Több nő fedetlen fejjel vonult a gyászmenetben. A Reuters hírügynökség beszámolója szerint a tüntetések átterjedtek a tartományi fővárosra, Szanandazsra is, és késő éjszakáig tartottak. A közösségi médiában közzétett videókon a tiltakozók azt skandálták, hogy "Saghez nincs egyedül, Szanandazs támogatja őt", miközben többen összecsaptak a rohamrendőrökkel. A biztonsági erők könnygáz és erőszak bevetésével oszlatták fel a kormány és az erkölcsrendészet ellen lázadó tömeget. A hatóságok jelezték, vizsgálatot indítottak Amini halála ügyében.

Amini halála kapcsán megszólaltak a perzsa művészeti és sportélet ismert személyiségei is, pénteken este már Teheránban is tüntetések zajlottak erős rendőri jelenlét mellett. Az iráni eseményekre nyilvánosan nagyon ritkán reagáló világhírű rendező, az Oscar és Golden Glob díjas Asghar Farhadi gyászának adott hangot, és "bűncselekménynek" nevezte Amini őrizetben bekövetkezett halálát.

A hidzsáb kötelező viselete ellen az utóbbi hónapokban felerősödtek a tiltakozó hangok. Emberi jogi aktivisták arra szólították fel a nőket, hogy nyilvánosan vegyék le fejkendőjüket, annak ellenére, hogy letartóztatásra számíthatnak, ha szembeszegülnek az iszlám öltözködési szabályokkal. A perzsa államban az 1979-es forradalom után bevezetett saría, az iszlám törvények értelmében a nőknek kötelező eltakarniuk a hajukat, és bár nem kell burkát/csadort viselniük, hosszú, bő ruhákat kell hordaniuk, amelyek eltakarják alakjukat. Az erkölcsrendészet ellenőrzi és érvényesíti a szigorú öltözködési szabályokat.Az Al-Dzsazíra emlékeztet: az elmúlt években gyakran bírálták az erkölcsrendészet tagjait különösen a fiatal nőkkel szembeni bánásmódjuk miatt, a közösségi médiában több olyan videó került nyilvánosságra, amin a rendőrök nőket kényszerítenek a rendőrautókba.

Bár a sária bevezetése óta mindig szigorúak voltak a nőkre vonatkozó öltözködési szabályok, 2017-ben tovább szigorítottak, amikor több tucatnyi nő nyilvánosan levette a fejkendőjét egy tiltakozási hullámban.

A 22 éves Amini halála nyomán a reformpárti Etemad Melli politikai párt a hidzsáb viselését követelő törvény eltörlését sürgette a parlamentben, Ebrahim Raisi elnöknek pedig az erkölcsrendőrség megszüntetését javasolta, számolt be az Al Dzsazíra.Az ultrakonzervatívok viszont még tovább szigorítanának, ők egyenesen korbácsütéseket követelnek a hidzsábtörvényt megszegő nőkre. Érveik szerint a nők szabad hajviselete erkölcsi hanyatláshoz és a családok széthullásához vezet.