– Válság idején különösen nagy szükség a közösség megtartó erejére. Ha bezárjuk az önkormányzati intézményeket, a nyugdíjasok napközijét, a színházakat, akkor nem oldjuk meg az energiakrízist, viszont fontos túlélési eszköztől fosztjuk meg a közösséget – válaszolta Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes az energiaválság okán hozott intézkedéseket firtató kérdésre a Fővárosi Közgyűlés jövő heti ülése előtti csütörtöki háttérbeszélgetésén. A főváros továbbra sem készül bezárásra és a közszolgáltatások, mint például a közösségi közlekedés és a közvilágítás csökkentésére sem. A városháza hatalmas épületének egyes szárnyait viszont lezárják és várhatóan egy héttel meghosszabbítják az év végi igazgatási szünetet.
A járványkezelés mintájára összehívták az energiaügyi operatív törzset, amely három témában egyeztetett tegnap. Elsőként áttekintették a jövő évi energiabeszerzési lehetőségeket és arra jutottak, hogy ha jelen áron kell megvásárolniuk a gázt és az áramot, akkor a hivatal, az intézmények és a cégek összfogyasztása 240 milliárdba kerülne, holott a teljes iparűzési adóbevétel nem éri el a 190 milliárdot az idén. Így a korábbiaktól eltérően minden cég, intézmény külön szerzi be az energiát az első negyedévre.
Kiss Ambrus nem tartja kizártnak, hogy szerződés híján jövő év elején napi áron vásárolják majd az energiát. De szerinte még így is jobban járnak, mintha most leszerződnének az energiakereskedők által ajánlott 10-16-szoros áron.
Felmérik a civil szervezetek által működtetett családi átmeneti otthonok, hajléktalanellátók helyzetét is, mivel ezek a szervezetek működtetik a férőhelyek 38-40 százalékát. Ha az elszálló rezsiárak miatt bezárnak, akkor az általuk ellátottak az utcára kerülnek, ami tovább mélyítené a válságot. Az még kérdés, hogy mennyi támogatást tud adni az önkormányzat. Az október elsején induló fővárosi rezsitámogatási program elől minden adminisztrációs akadályt elhárítottak, több kerület jelezte, hogy összevonják saját támogatásukkal, így az érintettek még könnyebben juthatnak hozzá a segítséghez.
Karácsony Gergely főpolgármester önkormányzati energiakompenzációról, a közszolgáltatások kedvezményes áron való energia beszerzéséről szóló levelére Orbán Viktor miniszterelnök eddig nem válaszolt. Nem kaptak választ a BKV még nyáron benyújtott 14 milliárdos kompenzációs kérelmére sem. A közlekedési cég 24 milliárdos likviditási hiányát az üzleti tervben előre jelzett módon a szállítói számlák és hitelek átütemezésével, valamint az adóhivataltól kért fizetési halasztással mérsékelnék. A NAV az előzetes egyeztetéseken hajlandónak mutatkozott a kérelem elfogadására, cserébe jelzálogot tesz az államtól várt 14 milliárdos energiatámogatásra.