MNB;kamatemelés;forintgyengülés;

- Matolcsyék elintézték a forintot: 412 az euró, 432 a dollár

A pénzpiac megértette Matolcsy György üzenetének első felét. Fél nap kellett hozzá, de átment az üzenet. Az euró már megint 412 forint volt.

A szerda reggeli 406 forintos szintekről 412,3 forintig emelkedett az amúgy sem betonerős euró árfolyama – ez néhány órán belül 1,3 százalékos forintleértékelődés. A dollárral szemben szerda délelőtt 1,8 százalékkal értékelődött le a forint: egy zöldhasúért 431,8 forintot kértek. Ez új történelmi rekord.

A forint az elmúlt hónapokban hipergyenge volt, az elhibázott költségvetési és monetáris politika miatt az államháztartási és a fizetési mérleg hiánya, valamint az infláció az egekbe emelkedett – ezek együttesen gyengítették a forintot, nem beszélve a gázválságról és az EU-val szemben ellenséges magyar kormányzati politikáról. Ráadásul mindegyik gazdasági mutatóban romlás várható még a következő hónapokban:

az infláció az év végéig, sőt 2023 első negyedéig 20 százalékra, vagy afölé emelkedhet, és nem várható sem az államháztartási, sem a fizetési mérleg hiányának csökkenése sem - vagyis a magyar gazdasági mutatók romlanak. 

Ebben a helyzetben jelentette be a Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke keddi Monetáris Tanácsülés után, hogy miután 125 bázisponttal 13 százalékra emelik a jegybanki alapkamatot, ezzel a jegybank a maga részéről lezártnak tekinti a tavaly nyáron indított kamatemelési ciklusát. A keddi bejelentés után még jól tartotta magát a forint, hisz a piac a két bejelentést emésztette: a vártnál kicsit nagyobb kamatemelés még erősítette is forintot, míg a kamatemelési ciklus zárása nem ment át a befektetők tudatába.

Ez ma megtörtént.

Hosszabb távon azonban még nem dőlt el a forint sorsa: ha egyszer végre tényleg megszületik a megállapodás az Európai Bizottsággal a magyar uniós támogatások akár részleges folyósításáról, az jelentős erőt adhat a forintnak. A másik érv a forint mellett, hogy a jegybank ugyan leállt a kamatemeléssel, de tovább szigorít a monetáris politikán: a következő napokban legalább 5000 milliárd forintnyi készpénzt fog felszívni a hazai bankpiacról – vagyis szűkítik a pénzmennyiséget, aminek forinterősítő hatása lehet – legalábbis a közgazdasági elméletek szerint. Ez az összeg a GDP 8,3 százaléka, vagyis egy nagyon erőteljes monetáris szigorítás jön a következő hetekben, ám míg ezt megemészti a piac – ez lenne Matolcsy György keddi üzenetének másik fele – erős csapkodásra számítanak az elemzők a forint árfolyamában. 

Egyre bizonytalanabbul tudják a gazdasági elemzők is előrejelezni a gazdaságot folyamatokat, az emelkedő kamatok, az energiaárak alakulás és az infláció miatt.