Szeptember 19-én 28-32 millió brit és további milliárdos nagyságrendű külföldi tévénézőt szögezett a képernyők elé II. Erzsébet temetése, hiszen személyében mindenki számára könnyen azonosítható egyéniség távozott az élők sorából. A történelembe London Bridge Hadműveletként bevonult tíznapos búcsúztatási ceremónia, egyben III. Károly beiktatási és minden tartományt érintő bemutatkozási sorozata bámulatos katonai szertartásokkal nyűgözte le a közvéleményt.
Nyolc brit katona azonban különösen megragadta a tévénézők és az utcákon összegyűlt szemlélődők fantáziáját. Azokról a kiválasztottakról van szó, akik a temetés napján a westminsteri apátságba, majd délután a windsori kastély részét képező Szent György-kápolnába vezető lépcsőkkel megküzdve, végül este, immár a nyilvánosság kizárásával a VI. György emlékkápolnába vitték a II. Erzsébet holttestét tartalmazó, 250 kilogramm súlyú, ólommal szegélyezett koporsót.
Minden túlzás nélkül ezek a fiatalemberek voltak a nap hősei, ahogy arcizmuk sem rezdült, egyetlen lépést nem vétettek, elszántan, látszólag könnyedén végezték feladatukat.
Valamennyien a Királynő Hadosztályának Első Gránátos Egységéhez tartoznak, katonai besorolásuk pedig gárdistától őrmesterig terjedt. A menetet vezető törzsőrmester, Dean Jones 19 évvel ezelőtt csatlakozott a hadsereghez és azóta kétszer teljesített szolgálatot Afganisztánban. Korábban többször személyesen is találkozott II. Erzsébettel, többek között, amikor a Grenadier Guards tiszteletbeli parancsnokaként 2010 májusában új lobogókat nyújtott át testőrségének. Az egység tizedik tagja, aki a koporsó mögül adta ki a parancsot, a 24 éves Freddie Hobbs másodtiszt volt, akinek már édesapja is az egység szolgálatában állt. Bár a fiatalember csak nemrégiben vált hivatásos katonává, ebben az évben már a júniusi platina-jubileumi ünnepségen is a gárdisták vezetőjeként mutatkozott be.
A Gránátosok a hadsereg első számú gyalogos alakulata, melynek történelme 1656-ra nyúlik vissza. Az uralkodó hivatalosan a Fegyveres Erők főparancsnoka és a gránátos gárdisták különleges hűséggel tartoznak neki.
A királyi testőrök elválaszthatatlanul összefonódtak Londonnal, hiszen nincs turista, aki kihagyná a Buckingham-palota előtti őrségváltást. Azt azonban a legtöbb brit is csak most tudta meg, hogy a jellegzetes vörös uniformist és fekete medvebőrös fejdíszt viselő gárda Irakban is teljesít szolgálatot. Ide tértek ugyanis vissza a napokban a "temetési nyolcak", akik egy NATO-misszió keretében helyi biztonsági erők kiképzésében vesznek részt, illetve az ország északi részén található légibázisról kiinduló, az Iszlám Állam terroristái ellen irányuló amerikai és brit különleges hadműveletekhez nyújtanak segítséget. A fegyveres erők egyik, a brit sajtónak nyilatkozó vezetője elmondta, hogy "éppen ezt az éles kontrasztot tartják vonzónak. Nem elégítené ki őket, ha csak ceremoniális kötelezettségeik lennének. Ők elsősorban és mindenekelőtt aktív harcosok".
Egyszerű emberek, magasrangú katonák, politikusok és a média egyaránt nyomás helyeznek a kormányra, hogy a nyolcak kerüljenek fel a következő kitüntetési listára, kapják meg esetlega Brit Birodalom Rendje elismerést. A hadsereg volt főparancsnoka, Lord Richard Dannatt a Royal Victorian Order odaítélését javasolta mindegyikük számára. Mint emlékeztetett, a "rend kifejezetten az uralkodónak tett személyes szolgálat elismerése és mi lehet személyesebb annál, mint amikor valaki a királynő holttestét hordozza a temetési szertartás teljes ideje alatt"? Az ügyben még nem született döntés.
Hírek a palotából
Visszamenőleges udvari cenzúra
II. Erzsébet búcsúztatása után alig néhány nappal enyhe kritikai észrevételek tűnnek fel a brit sajtóban. Másnak, mint cenzúrának aligha lehet nevezni, hogy az udvar jelezte a temetést teljes terjedelmében sugárzó tévétársaságok, a BBC, ITV News és Sky News felé, hogy öt rövid videórészletet szeretne eltávolítani az archivált felvételből. (Az eredeti élő adás egy hónapig változatlan formában érhető el a felzárkóztató csatornákon.) A The Guardian napilap információi szerint olyan epizódokról van szó, melyek a királyi család bizonyos tagjainak egyéni gyászát sérthetnék. További feltétel, hogy a szertartásról készült képi anyag csak hírműsorokban használható fel, nem kerülhet be szórakoztató programokba. Egyes közösségi csatornák, élükön a TikTok-kal pedig nem tehetnek fel temetési kivágásokat az oldalaikra.
Idős kora miatt halt meg a királynő
Csütörtök délben került nyilvánosságra II. Erzsébet halálának hivatalos oka. Az anyakönyvi kivonat szerint a királynő "idős kor" következtében hunyt el. A dokumentumot lánya, Anne hercegnő írta alá. Korábbi sajtóértesülések szerint állapota az elmúlt időszakban kimerítette "geriátriai szindróma" kritériumait. Többször is le kellett mondania programokat és időnként rászorult a bot használatára is. Gyors súlyvesztéséhez és fizikai hanyatlásához hozzájárulhatott a gyász, a szívfájdalom is, férje, Fülöp edinburghi herceg egy évvel ezelőtti elvesztése 73 évi házasság után.
*
Hasonlóan nem sietett a Buckingham-palota nyilvánosságra hozni a temetés költségeit. A legutóbbi királyi búcsúztatás, Erzsébet anyakirálynőé 2002-ben 5,4 millió fontba került, ami mai áron 8,4 millió fontnak felel meg. A The Daily Telegraph kalkulációja szerint így minden brit lakosra 12 penny (55 forint) kiadás jutott, ami a királynő 70 évi szolgálata után nem lenne nagy anyagi áldozat. II. Erzsébet azonban tíz napon át költségesebb teljes állami hivatalos szertartásban részesült. Ha hozzáadjuk az egynapos munkaszünetet és III. Károly jövő évi megkoronázását, akár fontmilliárdos summa is kijöhet.
II. Erzsébet utolsó kitüntetési listája
A királynő által adományozott utolsó lovagi címek kitüntetettjeinek listáját a napokban hozták nyilvánosságra. A 91 éves John Williams filmzenei életművéért, Bob Iger pedig a brit-amerikai kapcsolatokhoz való hozzájárulásáért kapott tiszteletbeli lovagi címet. Williams a világ egyik legjelentősebb filmzeneszerzője, hosszú pályafutása alatt számos díjat kapott, köztük öt Oscar-díjat is. Olyan produkciók zenéit komponálta, mint A cápa, az E.T. – A földönkívüli, a Harry-Potter-filmek, a Ryan közlegény megmentése, a Jurassic Park, a Schindler listája és az Indiana Jones-filmsorozat. Legutóbbi munkái közé tartozik Steven Spielberg The Fabelmans című filmjének zenéje. A rendező pályafutásának kezdeteit felidéző alkotás a közelmúltban elnyerte a Torontói Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) fődíját, a közönségdíjat.