forintárfolyam;

Újabb forintmélypont: már 426 forint az euró, semmi remény az erősödésre

Újabb és újabb történelmi mélypontra zuhan a forint az euróval szemben.

Hétfőn tovább emelkedett az euró és a dollár ára is, egy euróért 426 forintot kértek, ami új történelmi rekord, a dollár pedig 436,8 forintot ért, ami még elmarad a múlt héten felállított 437,4 forintos dollárcsúcstól. A régióban egyedül forint esett, a złoty és cseh korona is erősödött. A mai forintesés mögött nincs egyedi piacmozgató hír, a dollár és az euró erősödött.

Az újabb forintgyengülésnek az az oka, hogy a forint bizalmi vakumba került az elmúlt hónapokban, de különösen a választások óta, és ma már a magyar deviza a nemzetközi pénzpiac egyik leggyengébb láncszeme.

Az Orbán-kormány a magyar gazdaságot leheleten állapotba kormányozta, az elmúlt évek gazdaságpolitikája miatt elszabadult az infláció, amely duplája az eurózónás pénzromlásnak, a Covid alatti, utáni, valamint a választási költekezésekkel pedig az államháztartási hiányt és az államadósságot emelték magasba.

Már önmagában a növekvő hiány és államadósság is nyomást gyakorolna a forintra, ám az orosz gázszállítási korlátozások miatt az elmúlt hónapokban drasztikusan megugrott a földgáz ára, amely az ország energiakiadásait több milliárd euróval növelték. 

Ez a többletköltség drasztikusan rontja a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg hiányát, vagyis a magyar gazdaságban mind a külső, mind a belső egyensúly megbomlott.

Az energiaszámlák kifizetése égeti az ország devizatartalékait, ezért lenne különösen fontos, hogy az elmúlt években megszokott évi 4-5 milliárd euró uniós támogatás megérkezzen, amely enyhítené a magyar gazdaság devizaigényét. Bár a kormány hónapok óta azt kommunikálja, hogy küszöbön a megállapodás az uniós támogatásokról, ennek valójában semmi nyoma.

Az elmúlt hónapokban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatemelései tartották karban a forint árfolyamát – ám az MNB a múlt héten bejelentette, hogy 13 százaléknál leáll a kamatemelésekkel, annak ellenére, hogy a piac 14-15 százalékon tetőző kamatszintre számított. A jegybanki döntéssel az utolsó mankó is kihullott a forint hóna alól, azóta zuhan az árfolyam: az euró ára a szeptember eleji 395-400 forintról mára 426 forintra emelkedett – ez 5 százalékos leértékelődés egyetlen hónap alatt. A forint az év eleje óta 15 százalékkal értékelődött le az euróval szemben, s mivel a dollár az euróval szemben is erősödik, a dollárral szembeni leértékelődés jóval nagyobb: 34 százalékot vesztett értékéből, hisz januárban 320 forint volt egy dollár, hétfőn viszont 436 forintot kellett érte fizetni.