Iszlám Állam;humanitárius akció;külföldi dzsihadisták;gyermekek jóléte;

- Canberra hazavinné Szíriában fogvatartott polgárait

Három év elteltével Ausztrália újra rászánta magát arra, hogy hazatelepítse állampolgárait az északkelet-szíriai al-Hol és al-Razs fogolytáborokból. 

A magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet (Daes) megölt vagy bebörtönzött harcosainak özvegyeiről és a szülei révén ausztrál állampolgárságra jogosult gyermekekről van szó. A canberrai kormány nem utolsó sorban az otthoni hozzátartozók nyomására készíti elő az újabb repatriációt, amely veszélyesnek ígérkezik. Egyelőre 20 főt, főleg gyermekeket készülnek hazavinni a két táborból, a több tucat potenciálisan kimentésre váró fogoly közül.

Az érintett nők közül sokan azt állítják, hogy néhai férjeik kényszerítették vagy csellel vették rá őket, hogy Szíriába utazzanak. A gyermekek legtöbbje még nincs 6 éves, néhányan a közel-keleti országban születtek. Ausztrália 2019-ben már lebonyolított egy titkos mentőakciót, de biztonsági aggályokra hivatkozva nem vállalta a folytatást. A The Guardian brit lapnak sikerült több forrásból megerősítenie, hogy most küszöbön áll egy újabb repatriáció. A belügyminiszter szóvivője, Clare O'Neil minap az újság ausztráliai kiadásának azt mondta: a canberrai kormány a nemzetbiztonsági érdekeket szem előtt tartva cselekszik. Részleteket azonban nem árult el.

Szíriában fogva tartott ausztrálok többsége, köztük 44 gyermek a török határhoz közeli al-Razs táborban él. Ez jóval kisebb és biztonságosabb, mint a 80 kilométerre délre, az iraki határtól nem messze fekvő al-Hol, de itt is gyakoriak a betegségek, az alultápláltság és az erőszak. A több mint 60 ezer lakosú, túlzsúfolt al-Hol, ahol szintén van néhány ausztrál család, rendkívül veszélyes hely, mivel a tábor lakóit aktív dzsihadisták terrorizálják. Idén júniusig másfél év alatt több mint száz gyilkosságot jelentettek innen, s az áldozatok legtöbbje olyan táborlakó volt, aki együttműködött a fogolytábort igazgató katonákkal. A gyilkosságokat vélhetően a Daes által létrehozott vallási rendőrség, a Hizba női tagjai követik el. Számos segélyszervezetet is elüldöztek.

A térséget ellenőrző, Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab ernyőszervezet katonái a múlt hónapban a Daes több mint 300 ügynökét tartóztattak le al-Holban, kívülről becsempészett fegyvereket foglaltak le, és kiszabadítottak legalább hat nőt, akikre láncra verve találtak rá, és akiket a dzsihadisták évek óta kínoztak. Az Amerika Hangjának katonák és táborlakók tavaly elmondták, hogy az Iszlám Állam a gyermekeket is radikalizálja ideológiai uralma érdekében, a törvényeit be nem tartó nőket pedig halállal bünteti.

A két táborban élő nők és gyermekek többsége 2019-ben esett fogságba, miután a Szíriai és Irak jelentős részét éveken át uraló Daes feladta az utolsó, általa ellenőrzött területeket is. A foglyok túlnyomó többsége szíriai vagy iraki, de mintegy tízezer külföldi él közöttük a világ 57 országából. Az SDF régóta könyörög az érintett országoknak, hogy vigyék haza állampolgáraikat.

Egyes országok már több hazatelepítési műveleten vannak túl. Németország 91, Franciaország 86, az Egyesült Államok 26 állampolgárát repatriálta eddig. Kazahsztán több mint 700, Oroszország és Koszovó egyaránt több mint 200 polgárát vitte már haza az SDF támogatásával. Az Egyesült Államok, amely komoly katonai jelenléttel bír Északkelet-Szíriában, többször sürgette Ausztráliát, hogy vigye haza állampolgárait.

Az ENSZ illetékese szerint a tervezett ausztrál akció megvalósítható, az ország gyermekjóléti, oktatási, büntetőjogi és egészségügyi rendszere pedig alkalmas arra, hogy megoldja e gyermekek és nők beilleszkedését. „Hazatelepítésük elmulasztása viszont azt jelentené, hogy Ausztrália megtagadja jogi és erkölcsi kötelezettségét, hogy megvédje legkiszolgáltatottabb gyermekeit” – hangsúlyozta Fionnuala Ní Aoláin, az ENSZ különleges jelentéstevője. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának elnöke, Peter Maurer szerint az al-Holban uralkodó, döbbenetes körülmények csak egyre rosszabbak lesznek, „s az ide irányuló figyelem hiánya nem mentség arra, hogy ott felejtsék ezeket a nőket és gyermekeket”.

A békefolyamat megtorpanása reményvesztetté, a mindennapokbabn is megtapasztalt megszállás pedig dühössé teszi a palesztinokat, ami Izrael számára is veszélyes helyzetet teremt.