Fogadásokat lehet kötni arra, hogy a kormány és a Fidesz propagandastábja egyetlen magas labdát sem hagy ki, hogy leüsse azt.
Miközben dőlnek a piacra a rosszabbnál rosszabb gazdasági számok, a hét elején az egyetlen kedvező adat a a költségvetés szeptemberi többlete volt. Az infláció 26 éve nem látott csúcson van. A közel negyedszázada nem látott 20,1 százalékos mindent magába foglaló éves szintű áremelkedés duplája az uniós átlagnak, így nehéz a háborúra, és meg kevésbé a szankciós hatásokra fogni az egészet. Az élelmiszerek árugrása meghaladta szeptemberben a 35 százalékot, és különösen riasztó, hogy egy hónapon belül pedig 3,5 százalékkal drágult az élelem, úgyhogy ennek kormányzati megmagyarázatára különösen kíváncsi lennének a sokgyerekesek, vagy a kisnyugdíjasok, akiknek a megélhetése kiugróan - szintén egy hónap alatt - 5,5 százalékkal drágult. Csak emlékeztetőül, a novemberi nyugdíjkiegészítés 4,5 százalék lesz.
A forint is sorra dönti negatív rekordokat, a devizapiacon már azt tippelgetik, mikor lépi át a 430-as szintet. A telelni készülők komoly dilemma előtt állnak, lefoglalják a mai euróáron a szállást, vagy várjanak, hátha lesz jobb árfolyam. A külkereskedelemi forgalom szintén e heti, negatív rekordját látva - ami tovább gyengíti a forintot - lehet, hogy a ma vesztesége jobb, mint a holnap bizonytalan nyeresége. A tegnapi inflációs adat szintén a szakadék felé lökte a forintot.
Ezek mellett igencsak furcsán hat a Pénzügyminisztériumnak a javuló költségvetési hiányt kommentáló közleménye, amely szerint "felelős gazdálkodással védekezik a kormány a szankciós válság hatásai ellen". Ilyen szépen a nyolc ágazattól idén elvárt 900 milliárd forintnyi extraprofit- és pótadó első részletének befizetését még nem dicsérték. Csak hozzátennénk: ennek bő felét az áremeléseken keresztül és áfában közvetve a lakosságtól szedte be a kormány.