Kövér Lászlótól nem szokatlan, hogy időnként hajmeresztő vagy éppen bicskanyitogató megállapításokat tesz. Nincs ez másként akkor sem, amikor különböző hírcsatornák egybehangzó állítása szerint – többek között – azt volt képes nyilatkozni, hogy „a tisztességes pedagógusok nem a fizetésüktől teszik függővé teljesítményüket”.
Reakció 1: Szakmai.
Sajnálatos módon úgy tűnik, hogy a Magyar Köztársaság Országgyűlésének elnöke nincs tisztában a legalapvetőbb, már-már közhelynek számító szociológiai ismeretekkel sem. Abraham Maslow (1908-1970) nagyjából nyolcvan éve dolgozta ki a szükséglet-hierarchia elméletét, közismert nevén a Maslow-piramist, amely szerint amíg az ember alapvető szükségletei (pl. lakhatás, étkezés, stb.) nincsenek kellően kielégítve, addig nem tud a magasabb rendű szükségleteire, jelen esetben az önmegvalósításra, még konkrétabban a magas színvonalú munkára, a minél tökéletesebb teljesítményre, az ehhez szükséges folyamatos felkészülésre koncentrálni.
Ennek ismeretében hogyan várhatja el Kövér házelnök, hogy a mellékállásban futárkodást, árufeltöltést, éjszakai takarítást vállaló tanár másnap tökéletes munkát végezzen? (Arról már nem is beszélve, hogy az ilyen esetekben nem a tanár „teszi függővé” teljesítményét, hanem fizikai és szellemi erejének végessége.)
Reakció 2: Ironikus
Ha általánosítjuk Kövér László kijelentését, akár azt is mondhatta volna, hogy a „tisztességes politikusok nem a fizetésüktől teszik függővé a teljesítményüket”. Ennek fényében mire véljük, hogy a háborús veszélyhelyzet, az energiaválság, a zuhanó forintárfolyam és a csúcsokra törő infláció közepette minden parlamenti képviselő, minden miniszter és államtitkár, sőt még a miniszterelnök is igen jelentős összegű fizetésemelést kapott? És hogy el ne felejtsük: a házelnök úr is…
Reakció 3: Politikai
Érthetetlen, hogy a regnáló hatalom
miért viselkedik ilyen arrogáns és provokatív módon a társadalom kiszolgáltatott rétegeivel, most éppen a pedagógusokkal szemben.
Azt már legalább elismerik, hogy a tanítói-tanári fizetéseket rendezni kell, mert jelenlegi bérezésük „nem méltányos”. De tenni, azt nem tesznek semmit ennek érdekében. Sőt, olyan lehetetlen állításokat engednek meg maguknak, mint például: a fizetések rendezésére szolgáló pénzeket Brüsszel tartja vissza. Kövér kijelentése pontosan illik abba a sorba, amelyet a kormányzati tárgyalások elmaradása, a sztrájkolás ellehetetlenítése, a kamarai elnök pökhendi nyilatkozata, a polgári engedetlenségre adott fenyegető és megtorló válaszok alkotnak. A hatalomtól több belátásra, megértésre és jószándékra, a társadalomtól pedig sokkal több szolidaritásra lenne szükség. A politikusoknak egy kis önmérséklet sem ártana.
Reakció 4: Dühös
Pofátlanság, hogy az papol a tisztességből végzett munkáról, aki egy hónap alatt keresi meg egy kezdő tanár egész éves fizetését.
—
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.