Kárpátalja;Ukrajna;eltávolítás;Munkács;Turul-emlékmű;

2022-10-14 11:34:00

Leszerelteti a munkácsi Turul-emlékművet a városi tanács, ukrán címert állítanak a helyére

Úgy tűnik, a háború ellenére van idejük a magyar szimbólumok ellen kultúrharcot vívni.

Arra utasították a Munkácsi Történeti Múzeumot, hogy szereljék le a munkácsi vár bástyáján található Turul-emlékművet, a helyére pedig a városi tanács döntésének értelmében Ukrajna háromágú szigonyos címere kerül - számolt be a mukachevo.net.

A lap mintegy indoklásként megjegyzi, hogy a turulmadár fontos magyar nemzeti szimbólum, a trianoni békediktátum előtti határok visszaállítását szorgalmazó csoportok körében pedig különösen népszerű. A Telex emlékeztetett, hogy a döntés nem volt teljesen váratlan, ugyanis már 2018-ban kiírták az erre vonatkozó pályázatot.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) írásos nyilatkozatban fejezte ki megdöbbenését a döntés miatt, ebben azt írták: „A döntés azért is furcsa, mert a város egyik jelképének számító turulszobor Munkács városvezetésének kezdeményezésére került vissza eredeti helyére még 2008-ban, a közös történelmi múlt és a nemzetiségek békés egymás mellett élésének jegyében.”

A Kárpáti Igaz Szó idézte az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) közleményét is. Ők úgy fogalmaztak, „a függetlenség évtizedei alatt először fordul elő, hogy egy kárpátaljai önkormányzat nem arról dönt, hogy a magyarság kultúrájával, történelmével kapcsolatos emlékmű felállítását, netán helyreállítását engedélyezi, hanem éppen ellenkezőleg, annak lerombolásáról dönt.” Álláspontjuk szerint a döntés célját igen nehéz értelmezni, mindenesetre szintén kifejezték tiltakozásukat.

Az ügyben Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is közleményt juttatott el az MTI-hez. A döntést megdöbbentőnek és felháborítónak nevezte, egyben sajnálatosnak tartja, hogy egy háború kellős közepén Munkács város vezetése számára az a legfontosabb, hogy lebontsa a helyi, valamint a kárpátaljai magyarság egyik kiemelt jelképének számító műemléket, miközben - mint fogalmazott - Magyarország „története legnagyobb humanitárius segélyakcióját hajtja végre az ukrajnai háborús menekültek megsegítésére”. Hozzátette, a lépés az Ukrajnában dúló fegyveres agresszió idején rendkívül átgondolatlan és időszerűtlen, és a soknemzetiségű Kárpátalja stabilitása ellen hathat.

A munkácsi vár turulszobrát 1896-ban állították fel, a hét millenniumi emlékmű egyikeként. Miután Kárpátalját a trianoni diktátum következtében Csehszlovákiához csatolták, a csehszlovák hatóságok 1924-ben lebontották az emlékművet, a vidékre bevonuló Vörös Hadsereg pedig 1945-ben beolvasztotta a csaknem egytonnás bronzszobrot. Az 1945-ben elpusztított szobor másolatát Belény Mihály szobrász készítette el. A visszaállítási projekt teljes finanszírozását Pákh Imre amerikai magyar üzletember biztosította.