Nehéz helyzetben állt ki szerda délben a westminsteri parlament alsóházában a képviselők interpellációi elé a szeptember 6-án kinevezett Liz Truss. A konzervatív miniszterelnök a megpróbáltatás előtt szembesült a YouGov legfrissebb felmérésével, amely szerint az őt hatalomra juttató párttagok 55 százaléka gondolta meg magát és véli úgy, hogy le kellene mondania az országot súlyos helyzetbe taszító, azóta zömében vissza is vont költségvetése miatt.
Egy új voksoláson a toryk 55 százaléka szavazna Rishi Sunak volt pénzügyminiszterre és csak 25 százalékuk Trussra, aki a pártbéli választás szeptember 5-i eredményhirdetésekor még 57 százalékos támogatással bírt riválisa, Sunak 43 százalékával szemben. Míg a tory frakció korábban attól tartott, magára haragítja a tagságot, ha a szabályok megváltoztatásával saját felelősségére lemondatja a kormányfőt és egy elfogadhatóbb jelölttel pótolja, a felmérésből kiderült, a párttagok 60 százaléka egyetért egy újabb hosszú kampány elkerülésével.
A 12 éve kormányzó toryk kétségbeesését jelzi, hogy változatlanul Boris Johnson a tagság favoritja, a legtöbben, 32 százaléknyian, azt szeretnék, ha ő térne vissza a Downing Street 10-be. Liz Truss számára egy másik YouGov közvélemény-kutatás is pofonnal ért fel: nettó népszerűsége rekorddal felérő mínusz 70 százalék, 15 százalékponttal rosszabb, mint a széles körben megvetett korábbi munkáspárti vezetőé, Jeremy Corbyné volt. Michael Gove-nak, a Konzervatív Párt egyik legbefolyásosabb politikusának egy privát eseményen kifejtett, de kiszivárogtatott véleménye szerint a toryk "a poklok minden kínján mennek át". Gove szerint "nem kérdés, hogy a kormányfőnek mennie kell, hiszen az a program, az a platform, amelyen győzelmét biztosította, szilánkokra tört".
A megalázott Trussnak hétfőn este bocsánatot kellett kérnie a brit lakosságtól az elkövetett hibák miatt, amelyeket pénzügyminisztere, Kwasi Kwarteng gyors menesztésével és a higgadt, tapasztalt Jeremy Hunt kinevezésével igyekezett kijavítani. Alig néhány órával parlamenti fellépése előtt immár a hatodik tory képviselő minősítette a nyilvánosság előtt "egyre tarthatatlanabbnak" a kormányfő pozícióját.
Mind Truss, mind az ellenzék vezére alaposan felkészülve álltak ki a parlamenti csetepatéra. A kormánypárt előtt a felmérésekben 30 százalékos fölényt élvező Labour vezető, majd a parlamenti patkó másik oldalán elhelyezkedő képviselők közül is többen megkérdőjelezték, milyen felhatalmazással bír a miniszterelnök azután, hogy adócsökkentési tervei összeomlottak. Miért nem mond le? - kérdezték. Truss kijelentette, hogy ő "küzd, nem adja fel", többször is hangsúlyozva, milyen sokat tett a rezsicsökkentés érdekében, amelynek futamidejét ugyanakkor két évről jövő áprilisig tartóra csökkentették.
A kormányfő óriási meglepetést keltett, amikor - felülírva pénzügyminisztere erre kötelezettséget nem vállaló friss nyilatkozatait - kitartott korábbi ígérete mellett, hogy a jövő évi nyugdíjak a fogyasztói árindexet követve fognak emelkedni. Az éppen szerdán nyilvánosságra hozott inflációs adat 10,1 százalék volt. Harcias parlamenti fellépése alapján Truss újabb napot látszott nyerni, vélhetően főleg azért, mert képviselőtársai nem találták még meg a helyére szánt közös jelöltjüket. A kormányfő bizonytalan helyzetéről árulkodik, hogy hirtelen lemondta egy délutánra tervezett gyárlátogatását, amelyen újságírói kérdésekre is válaszolnia kelett volna.