Egy friss rendelet szerint 169 milliárd forintnyi kiadást hagyott jóvá a kormány a Rezsivédelmi Alapból, amely összegből 157,5 milliárd forintot rezsivédelmi szolgáltatás ellentételezéseként a Technológiai és Ipari Minisztérium kap meg – vette észre a Portfolio a Magyar Közlönyben.
A portál információi szerint
ez a 157,5 milliárd forint konkrétan az MVM-hez kerül a napokban, hogy ezzel segítse a cégen keresztül a kormány a rezsicsökkentés jelenlegi szabályainak fenntartását.
Mint írják, a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat (1515/2022. (X. 26.)) számos ponton átrendezte a 2022-es költségvetést, amelyből a legnagyobb tétel a rezsicsökkentés fenntartásához kapcsolódik. Ennek jegyében a friss határozat előbb kiegészítette a Technológiai és Ipari Minisztérium fejezetének címrendjét a „Rezsivédelmi szolgáltatás ellentételezésével összefüggő kiadások” jogcímcsoporttal, majd megszabta, hogy a Rezsivédelmi Alapból 169 milliárd forintot utaljanak ki a TIM-hez.
A portálon található táblázatban bekeretezett rész szerint ebből 157,5 milliárd kerül az említett „Rezsivédelmi szolgáltatás ellentételezésével összefüggő kiadások” jogcímcsoporthoz. Úgy tudják, hogy ez a pénz konkrétan az MVM-hez kerül a napokban (a TIM a tulajdonosi joggyakorló) rezsivédelmi szolgáltatás, mint nyáron létrehozott jogi kategória ellentételezése érdekében.
Ezzel az új kategóriával (rezsivédelmi szolgáltatás és annak ellentételezése) már nem tőkeágon, hanem cash-flow ágon tudja az állam finanszírozni a rezsicsökkentéshez kapcsolódó pénzügyi terheket az MVM-nél, ami így a cég hitelminősítésének stabilan tartását is elősegíti. A kormány az általa nyáron létrehozott rezsivédelmi alapba idénre 600, jövő évre 700 milliárd forintot különített el, igaz – jegyzik meg – éppen csütörtökön erősítette meg újra Varga Mihály pénzügyminiszter, hogy december elejére újragyúrják a 2023-as büdzsét.
Így a friss energiaárak mentén számolják újra, hogy a rezsicsökkentési alapba mennyi pénz kellhet jövőre, pontosabban azt gondolják majd újra, hogy januártól milyen szabályrendszer mentén haladjon tovább a gázpiaci rezsicsökkentés, és ahhoz milyen összegű támogatás kell a rezsivédelmi alapon keresztül. A 100 euró/MWh körülre szakadó gázár mellett (ami 430 forint körüli köbméter árat ad ki) már felmerülhet a kérdés, hogy esetleg januártól csökkenhet az átlagfogyasztás feletti részre a 752,5 forintos gázár a lakosságnak.
Közben ez ellen hat az, hogy a lakosságnak 102 forinton eladott gázt még mindig bő négyszeres áron kell beszereznie az MVM-nek, ami így még mindig jelentős veszteséggenerálást is jelent. Emiatt lehetett szükséges a most kiutalandó 157,5 milliárd forint, és ilyen piaci adottságok mellett kell a következő hetekben végiggondolnia a kormánynak a számokat, a gázpiaci rezsicsökkentés 2023-ra vonatkozó szabályrendszerét – írják.