;

Ukrajna;oligarcha;orosz megszállás;

- Szégyen, hogy orosz útlevelem van – mondta az oligarcha, majd lemondott állampolgárságáról

A hírek szerint nem ő az egyedüli, aki hasonló döntést hozott. 

Lemondott orosz állampolgárságáról egy orosz milliárdos Ukrajna megszállása miatt, egyben elítélte a „putyini fasizmust” - írja a BBC.

A brit közszolgálati média megjegyzi, Oleg Tinkov alapította azt a Tinkoff Bankot, amely Oroszországban az egyik legnagyobb lakossági hitelező, jelenleg 20 millió ügyféllel. Egy Instagram-posztban az üzletember azt írta, 

„nem tudok és nem is akarok kapcsolatba kerülni egy fasiszta országgal, amely háborút kezdett békés szomszédjával”.

Később a Twitteren megjelent egy fotó, amely szerint az üzletembernek megszűnt orosz állampolgársága.

 „Szégyen, amiért még mindig orosz útlevelem van. Remélem, hogy több prominens orosz üzletember követ majd engem, így gyengíti Putyin rendszerét és gazdaságát, ezzel pedig végső soron bukását okozza” - fogalmazott Oleg Tinkov. Azt hangoztatta, „gyűlöli” Vlagyimir Putyin Oroszországát, de szereti az összes oroszt, akik egyértelműen ellenzik ezt az őrült háborút.

Egy áprilisi nyilatkozatában is hasonlóan keményen fogalmazott. Akkor elítélte a Kreml „nepotizmuson és szolgalelkűségen alapuló” rendszerét, megemlítve, hogy a hatalom bürokratáit sokkolja, amiért nem csak ők, de gyerekeik sem utazhatnak nyáron a Földközi-tengerre. 

Tinkov  azon kevés orosz oligarcha közé tartozik, aki nyilvánosan bírálta Putyin invázióját. Az üzletember egyébként jelenleg Londonban él, és hasonlóan az orosz elit számos más tagjához, az Egyesült Királyság szankciókkal sújtotta a Putyin-rendszer felépítésében vállalt szerepéért.. 

Médiajelentések szerint egy másik orosz bankár, Nyikolaj Sztoronszkij is lemondott orosz állampolgárságáról, aki brit állampolgársággal rendelkezik, és ő alapította a Revolut nevű brit fintech startupot. Az év elején egy blogbejegyzésben elítélte az ukrajnai háborút, kiemelve Ukrajnához fűződő családi szálait. A hónap elején Jurij Milner izraeli-orosz milliárdos befektető bejelentette, hogy lemondott orosz állampolgárságáról, aki 2014-ben hagyta el szülőföldjét, s jelenleg az Egyesült Államokban él. 

Mivel a civil szervezetek és a helyi, valamint regionális hatóságok kulcsszerepet játszanak a segítségnyújtásban, a tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy az uniós finanszírozásból az érintett szervezetek és hatóságok is részesüljenek.